Nedavni napad dronom u Tinzaouatenu
Nedavni napad dronom u Tinzaouatenu, sjevernom Maliju, rezultirao je smrću najmanje 21 ljudi, uključujući 11 djece. Separatističke tuareške skupine koje se bore za neovisnost potvrdile su napade, tvrdeći da su dronovi ciljali ljekarnu i skupinu ljudi. Malijanska vojska je priopćila da su precizni udari usmjereni na teroriste.
Ovaj incident slijedi prethodne napade gdje su tuareške skupine navodno ubile malijanske vojnike i ruske plaćenike iz Wagnera. Vojska je opovrgnula prijavljenu brojku žrtava tijekom tih napada. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izrazio je podršku Maliju i njegovoj vojsci, unatoč optužbama da su ruski plaćenici uključeni u sukob.
Situacija u Maliju
Rida Lyammouri, viši suradnik u marokanskom think tanku, istaknuo je da nedostatak snažne prisutnosti malijanskih snaga i ruskih plaćenika na terenu u regiji čini napade dronovima glavnim metodama odmazde. Nedavni neuspjesi koje su Wagnerovi plaćenici doživjeli na sjeveru Malija izazvali su zabrinutost zbog povećanih zračnih udara, potencijalno ciljajući civile u osveti. Vojni puč 2020. godine potopio je Mali u stanje unutarnjeg sukoba, s vojskom koja se bori za kontrolu protiv separatističkih skupina i na al-Kaidu podržanim naoružanim frakcijama.
Pod vodstvom pukovnika Assimija Goite, Mali se udaljio od svojih bivših saveznika i okrenuo prema Rusiji, što je rezultiralo slanjem plaćenika iz Wagnera. Obnova neprijateljstva u kolovozu 2023. godine produbila je sukob u Maliju, s dronovima postajući značajan alat u vojnim operacijama. Kontinuirana borba za moć i kontrolu između različitih frakcija u Maliju predstavlja ozbiljnu prijetnju stabilnosti i izaziva zabrinutosti u vezi korištenja sile i civilnim žrtvama u sukobu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera