TikTok ponovno dostupan u Nepalu
Nepal je nedavno ukinula zabranu popularne društvene mreže TikTok, manje od godinu dana nakon što ju je blokirala zbog zabrinutosti za “društveno sklad”. Ministar za komunikacije i informacijsku tehnologiju, Prithvi Subba Gurung, objavio je ovu odluku nakon sastanka vlade. Odluka je donesena nakon što je premijer Khadga Prasad Sharma Oli izdao direktivu kojom se poziva na jednak tretman svih društvenih platformi za povezivanje, obilježavajući promjenu u politici pod novom vladom.
- Podsjetnik na prethodnu zabranu i razloge
- Reakcija TikToka na ukidanje zabrane
Sukobi i pravni izazovi
Odluka o ukidanju zabrane navodno je donesena nakon što je TikTok osigurao nepalskoj vladi da će se pridržavati svih zakonskih zahtjeva, promicati digitalnu sigurnost i uspostaviti kanal za zahtjeve vezane uz sadržaj od vlasti. TikTok, u vlasništvu ByteDancea iz Pekinga, izrazio je zadovoljstvo zbog ukidanja zabrane, ističući pozitivan utjecaj koji je platforma imala na nepalske stvaratelje i tvrtke.
Prethodna vlada pod premijerom Pushpa Kamal Dahalom zabranila je TikTok u studenom zbog zabrinutosti zbog sadržaja koji bi mogao narušiti društvenu sklad i obiteljske odnose. TikTok, s preko milijardu mjesečnih korisnika diljem svijeta, suočio se s ograničenjima u različitim zemljama, uključujući potpunu zabranu u Indiji nakon graničnih sukoba s Kinom.
Tekst također spominje da je američko Ministarstvo pravosuđa nedavno tužilo TikTok zbog navodnog kršenja zakonodavstva o prikupljanju osobnih podataka korisnika mlađih od 13 godina bez pristanka roditelja. Ovaj pravni izazov dodaje se trajnom nadzoru nad operacijama TikToka u različitim dijelovima svijeta.
Zaključak
Sveukupno, ukidanje zabrane TikToku u Nepalu odražava promjenu politike pod novom vladom prema ravnopravnom tretmanu društvenih platformi dok istovremeno ističe ekonomske mogućnosti i kreativne doprinose platforme u zemlji. Tekst ističe globalne zabrinutosti oko utjecaja TikToka na mlade i potencijalne nacionalne sigurnosne rizike, postavljajući šira pitanja o regulaciji i nadzoru društvenih platformi u digitalnom dobu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera