Novosti u industriji čipova u Europi
Svježe ponovno izabrana predsjednica Komisije Ursula von der Leyen najavila je odobrenje pet milijardi eura njemačke državne pomoći za izgradnju prve europske tvornice čipova od strane TSMC-a. Ovaj potez označava predanost ulaganju u strateški važne tehnologije. Tvornica TSMC u Dresdenu fokusirat će se na proizvodnju ključnih mikrokontrolera za sektore poput automobilske i strojarske industrije, koji su doživjeli poteškoće tijekom pandemije COVID-19 zbog problema u lancu opskrbe. Odluka o uspostavi tvornice u Dresdenu ističe važnost regije kao središta europske industrije čipova. Njemački kancelar Olaf Scholz naglasio je važnost podrške industriji poluvodiča kako bi se spriječilo da Europa zaostaje u ovom ključnom sektoru.
- Chips Act EU-a
“Chips Act” EU-a ima za cilj povećati europski udio u globalnoj proizvodnji čipova na 20% do 2030. godine, što odražava rastuću potražnju za računalnim čipovima potaknutom digitalizacijom i prelaskom s fosilnih goriva. Njemačka vlada također podržava uspostavu European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) u suradnji s TSMC-om, Infineonom i NXP-om, s ukupnom investicijom od deset milijardi eura. Također postoje planovi za Megafab u Magdeburgu poduprt od Intela, uz Njemačku koja obećava deset milijardi eura za razvoj vrhunskog postrojenja za proizvodnju čipova.
- Partnerstvo između tvrtki i vlade
Ministar gospodarstva Sachsen-a Martin Dulig izrazio je povjerenje u uspjeh ovih inicijativa, ističući snažno partnerstvo između uključenih tvrtki i vlade. Osigurao je da će podrška zajedničkom poduhvatu s TSMC-om ostati čvrsta, pri čemu je proizvodnja planirana početi 2027. godine. Pažljivo planiranje i temeljite pripreme između tajvanske tvrtke i saskke vlade otvorili su put uspjehu projekta. Sveukupno, razvoji u industriji poluvodiča predstavljaju značajno ulaganje u tehničku budućnost Europe i ciljaju na smanjenje ovisnosti o vanjskim tržištima za ključne komponente.
Za više informacija pročitajte na spiegel