Rasprava o primirju u Gazi
Predsjednik Joe Biden izjavio je da je sporazum o primirju u Gazi na dohvat ruke, pozivajući strane na Bliskom Istoku da ne poremete tijek pregovora. Izrazio je optimizam oko napretka postignutog u razgovorima, ističući da je sporazum blizu nego prije, ali je upozorio da još uvijek postoji nekoliko pitanja za rješavanje. Napore administracije Bidena za posredovanje u primirju kritizira se zbog percipirane nevoljkosti da se izvrši pritisak na Izrael. Tajnik države Antony Blinken putuje na Bliski Istok kako bi dalje proširio diplomatske napore. Zajednički napori Katara, Egipta i SAD-a opisani su kao produktivni, sa suglasnošću među sudionicima da se radi na rješenju.
- Razgovori su napredovali u rješavanju pitanja poput razmjene Hamasovih zarobljenika i palestinskih zatvorenika
- Iako postoje izazovi u vezi s granicom između Gaze i Egipta te kretanjem Palestinaca unutar Gaze nakon rata
- Izraelska delegacija, bez izravnog sudjelovanja Hamasa, uključila se u rasprave o okončanju sukoba u Gazi, pri čemu su ključni akteri s obje strane prisustvovali
Nadolazeći sporazum o primirju
SAD, Katar i Egipat bili su ključni u posredničkim naporima, s ciljem sprječavanja šireg sukoba s obzirom na upozorenje Irana o osveti protiv Izraela nakon ubojstva vođe Hamasa Ismaila Haniyeha. Put je postavljen za sporazum o primirju kako bi se spasili životi, pružila pomoć stanovnicima Gaze i smanjile napetosti u regiji. Razgovori kratko zastaju, ali se očekuje da će se nastaviti s nadom da će se postići konačni sporazum u Kairu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera