Migranti na putu prema SAD-u
Više od tisuću ljudi iz zemalja poput El Salvadora, Gvatemale i Venezuele krenulo je na put prema američko-meksičkoj granici krajem srpnja, bježeći od siromaštva, nasilja i političke krize u svojim zemljama. Nadaju se boljem životu u SAD-u, ali ih čeka zahtjevno putovanje od 3000 kilometara.
Pitanje migracija postalo je središnje u američkoj kampanji, s rastućim skepticizmom prema migracijama među Amerikancima. Broj pokušaja prelaska granice dosegnuo je gotovo 2.5 milijuna prošle godine, znatno više nego za vrijeme Trumpove vladavine.
Predsjednik Biden, koji je prvotno obećao poništenje mnogih strogih imigracijskih politika Trumpa, nedavno je pooštrio mjere, s ciljem ubrzanja deportacija i ograničavanja pristupa azilu. Ovaj potez dobio je kritike sa obje strane, posebno od Republikanaca.
Trump predlaže ponovno uvođenje kontroverznih praksi deportacija, što zabrinjava migrante poput Guatemalca Sergija Guzmána, koji traže priliku za azil kako bi radili umjesto da kradu, ističući svoj doprinos američkom gospodarstvu.
U međuvremenu, potpredsjednica Kamala Harris nepravedno je prikazana od strane Republikanaca kao odgovorna za krizu na granici, iako joj je uloga usmjerena na rješavanje osnovnih uzroka u Srednjoj Americi. Migranti u Tapachuli, Meksiko, suočavaju se s dugim putem do američke granice prije izbora u studenom, bojeći se još težih izazova nakon toga.
Za više informacija pročitajte na spiegel