Imenovanje Muhammada Yunusa za vođu privremene vlade Bangladeša
Muhammad Yunus, dobitnik Nobelove nagrade iz Bangladeša, imenovan je da vodi privremenu vladu zemlje nakon što je bivša premijerka Šeik Hasina podnijela ostavku i pobjegla nakon širokih protesta koje su uglavnom predvodili studenti. Odluka je donesena nakon sastanka koji je uključivao vođe studentskih protesta, vojne čelnike, članove civilnog društva i poslovne lidere. Studenti su predložili Yunusa za šefa privremene vlade, ulogu koju je prihvatio. Yunus, poznat po svom radu u mikrofinanciranju, uskoro se vraća u Bangladeš iz Pariza. Njegovo imenovanje pohvalili su vođe studenata, nazvavši sastanke s predsjednikom Mohammedom Shahabuddinom plodonosnima.
Yunusov rad i kritike
Yunus, glasni kritičar Hasine, vidi njen odlazak s položaja kao drugi dan oslobođenja za zemlju. Optužbe iz Hasinine administracije, uključujući optužbe za korištenje sile u povratu kredita dok je bio na čelu Grameen Bank, usmjerene su prema Yunusu. Unatoč mnogim optužbama, uključujući optužbe za pronevjeru, Yunus tvrdi svoju nevinost i ima podršku onih koji vjeruju da je meta zbog napetog odnosa s Hasinom.
Yunusov pionirski rad u mikrofinanciranju doveo je do osnivanja Grameen Bank u 1983. godini, pružajući male kredite poduzetnicima radi smanjenja siromaštva. Osvojio je Nobelovu nagradu za mir 2006. godine za svoj doprinos ekonomskom i društvenom razvoju. Unatoč pravnim izazovima, Yunus nastavlja raditi na osnaživanju marginaliziranih zajednica kroz financijsku inkluziju. Njegovo imenovanje označava značajnu promjenu u političkom pejzažu Bangladeša, s velikim nadama za pozitivne promjene pod njegovim vodstvom.
Za više informacija pročitajte na aljazeera