Pobijeda predsjednika Nicolasa Madura
Reakcije na pobijedu predsjednika Nicolasa Madura u trećem mandatu na venezuelanskim izborima ističu duboku globalnu podijeljenost. Unatoč tome što je izborna vlast proglasila Madura pobjednikom s 51 posto glasova, opozicija predvođena umirovljenim diplomat Edmundo Gonzalez tvrdi da je njihov kandidat dobio oko 70 posto. Nedostatak službenih rezultata iz venezuelanskih biračkih centara otežao je mogućnost opozicije da provjeri rezultate, što je izazvalo zabrinutost međunarodnih vođa.
Reakcije međunarodne zajednice
Tajnik State Antony Blinken istaknuo je važnost fer i transparentnog brojanja glasova, pozivajući na hitno dijeljenje informacija s opozicijom i neovisnim promatračima. London je također izrazio zabrinutost zbog navodnih nepravilnosti, tražeći brzo objavljivanje detaljnih rezultata koji odražavaju volju naroda Venezuele. Šef vanjske politike EU Josep Borrell izrazio je slična stajališta, naglašavajući potrebu za transparentnošću u izbornom procesu.
- Maduro je primio čestitke od saveznika poput Rusije, Kine i Kube
- Vođe iz Perua, Kolumbije, Čilea i Argentine izrazile su nevjerovanje u objavljene rezultate
S druge strane, vođe iz Perua, Kolumbije, Čilea i Argentine izrazile su nevjerovanje u objavljene rezultate i zahtijevale transparentnost putem neovisne revizije i provjere brojanja glasova. Predsjednik Gabriel Boric iz Čilea inzistirao je da nevezani međunarodni promatrači provjere točnost rezultata te obećao da neće priznati neovjerljive rezultate.
Sveukupno, reakcije pokazuju polarizirane stavove o Madurovoj pobjedi, pri čemu neki dovode u pitanje legitimitet izbora i traže transparentnost, dok drugi snažno podržavaju venezuelanskog predsjednika i Bolivarijsku revoluciju. Različita stajališta različitih država naglašavaju kompleksnu političku dinamiku i podjele koje okružuju venezuelanski izborni proces.
Za više informacija pročitajte na aljazeera