Povećanje vojne takse u Ukrajini
Ukrajincima se od strane vlade traži da plate veću vojnu taksu kako bi se financirala borba protiv Ruske neprijateljske agresije. Predloženo povećanje bi podiglo porez s 1,5 na 5 posto prihoda. Dodatno, vlada planira prikupiti dodatna sredstva putem drugih povećanja poreza, zaduživanja i realokacije proračunskih izdataka, s ciljem prikupljanja oko 500 milijardi hrvatskih grivna (oko 12,4 milijarde eura) kako bi podržala vojsku. Kabinet u Kijevu odobrio je zakon o izmjenama državnog proračuna i poreznih zakona, a očekuje se da će porezna povećanja generirati oko 3,4 milijarde eura. Predloženi vojni porez također bi se primjenjivao na prodaju nakita po stopi od 30 posto i na kupnju automobila po stopi od 15 posto.
Financiranje obrane i mobilizacija
Povećano financiranje obrane primarno je namijenjeno osiguravanju plaćanja za vojnike i drugo vojno osoblje, kao i nabavi vojne opreme. Nedavna mobilizacija u zemlji, koja uključuje obvezni regrutiranje vojnika, rezultirat će većim troškovima jer ovi dodatni borci moraju biti nadoknađeni. Ukrajinski obrambeni proračun za 2024. godinu iznosio je početno oko 42,2 milijarde eura, s planovima za povećanje za gotovo 30 posto. Ove promjene zahtijevaju odobrenje parlamenta i predsjednika prije stupanja na snagu.
- Ministarstvo financija naglasilo je rastuće potrebe u sektoru sigurnosti i obrane potaknute dugotrajnim sukobom.
- Vlada ima za cilj osloniti se na domaće resurse, posebno poreze i kredite, kako bi financirala otpor protiv agresora i približila pobjedu.
- Predsjednik Selenskyj izrazio je želju za proširenjem proizvodnje oružja u Ukrajini, tražeći strane investitore koji bi podržali ovaj napor.
Tijekom posjeta Velikoj Britaniji, sastao se s predstavnicima britanske obrambene industrije kako bi razgovarali o potencijalnoj suradnji u proizvodnji municije, sustava protuzračne obrane, artiljerije, oklopnih vozila i bespilotnih letjelica. Selenskyj je zamislio Ukrajinu kao vodećeg globalnog proizvođača oružja i pohvalio Veliku Britaniju kao rani potporučitelj, pružajući teško naoružanje i potpisujući sigurnosni sporazum.
Na europskom summitu, Selenskyj je pozvao zapadne saveznike da pomognu u presretanju ruskih raketa i bespilotnih letjelica, ističući potrebu za zajedničkim naporima u obrani od napada. U međuvremenu, sukob na prvoj liniji fronta se nastavlja, s više od 100 sukoba prijavljenih u razdoblju od 24 sata, te s nastavljenim ruskim raketnim i bespilotnim napadima u nekoliko ukrajinskih regija, uključujući Harkiv, Prokhorovske, Kurahove i Torez.
Za više informacija pročitajte na spiegel