Kina suspendirala pregovore o nuklearnoj kontroli naoružanja
Kina je suspendirala pregovore o nuklearnoj neproliferaciji i kontroli naoružanja s Sjedinjenim Američkim Državama u odgovoru na prodaju oružja Tajvanu. Ova odluka se smatra korakom unatrag u globalnim naporima kontrole naoružanja, posebice jer su obje zemlje započele rasprave u studenom kako bi smanjile napetosti prije summita između predsjednika Xi Jinpinga i Joe Bidena.
Kritika i reakcije
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da je prodaja oružja SAD-a Tajvanu značajno utjecala na političku atmosferu za daljnje konzultacije o kontroli naoružanja. Iako Kina ostaje otvorena za komunikaciju o međunarodnoj kontroli naoružanja, inzistira se da SAD mora poštivati njene ključne interese kako bi stvorili povoljne uvjete za dijalog.
State Department SAD-a kritizirao je potez Kine, uspoređujući ga s pristupom Rusije prekidanjem sudjelovanja u kontroli naoružja u svjetlu drugih bilateralnih izazova. Unatoč ovom koraku unatrag, administracija Bidena zagovara kompartmentalizaciju u kojoj se pregovori o kontroli nuklearnog oružja odvajaju od ostalih spornih pitanja u odnosima SAD-a i Kine.
Daryl Kimball iz udruge za kontrolu naoružanja istaknuo je pravne obveze SAD-a, Rusije i Kine kao potpisnica Sporazuma o nuklearnoj neproliferaciji da se uključe u razgovore kako bi spriječili trku u naoružanju. SAD, s oko 3.700 nuklearnih bojevih glava, Rusija s 1.550, a Kina s 500 operativnih nuklearnih bojevih glava, suočavaju se s izazovima u smanjenju rizika od nuklearnog oružja zbog različitih prioriteta i veličina arsenala.
Zaključak
Zaključno, suspenzija pregovora o kontroli naoružanja od strane Kine kao odgovor na prodaju oružja SAD-a Tajvanu dodaje složenost globalnim naporima u upravljanju rizicima nuklearnog oružja i sprječavanju trke u naoružanju. Različiti prioriteti, veličine arsenala i strateška konkurencija između SAD-a, Rusije i Kine postavljaju izazove za buduće pregovore o kontroli naoružanja, ističući važnost dijaloga i suradnje kako bi se osigurala strateška stabilnost i globalna sigurnost.
Za više informacija pročitajte na aljazeera