Chang’e 6 Misija na daleku stranu Mjeseca
Kina je postigla napredak u sve intenzivnijoj svemirskoj utrci, sa uspješnim slijetanjem svemirskog broda Chang’e 6 na teško dostupnu daleku stranu Mjeseca. Misija, dio programa Chang’e nazvanog po kineskoj mjesecnoj boginji, ima za cilj prikupiti oko dva kilograma uzoraka s površine i podzemlja Mjeseca koristeći mehaničku ruku i bušilicu. Ovo je šesta misija u programu Chang’e, koji je započeo početkom svibnja i očekuje se da će trajati 53 dana.
Međunarodno istraživanje Mjeseca
Nekoliko zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, Japan, Indiju i privatne tvrtke, ulaže u istraživanje Mjeseca. Kina, posebno, natječe se s SAD-om, koji ostaje vodeći u istraživanju svemira. Obje zemlje planiraju poslati astronaute na Mjesec, pri čemu SAD ima cilj to učiniti prvi put u posljednjih 50 godina. SAD izražava zabrinutost da bi kineski svemirski program mogao imati vojne ciljeve i težiti uspostavljanju dominacije izvan Zemlje.
Misije na daleku stranu Mjeseca su izazovnije od onih na blisku stranu zbog teškoća u komunikaciji, budući da daleka strana nije direktno okrenuta prema Zemlji. Prikupljanjem uzoraka s daleke strane, istraživači se nadaju dobiti uvide u razlike između dviju strana Mjeseca. Posljednja ljudska misija na Mjesec bila je dio američkog programa Apollo krajem 1960-ih i početkom 1970-ih.
Sveukupno, tekst ističe napredak Kine u istraživanju svemira i njene ambicije da pošalje astronaute na Mjesec do 2030. godine. Također naglašava natjecateljsku prirodu istraživanja svemira među različitim zemljama i zabrinutosti koje izražava SAD u vezi s kineskim svemirskim programom. Misija na daleku stranu Mjeseca smatra se značajnim korakom u proširenju našeg razumijevanja sastava i geologije Mjeseca.
Za više informacija pročitajte na svt