Vlada SAD pruža financijsku potporu biotehnološkoj tvrtki Moderni
Vlada SAD-a pruža financijsku potporu biotehnološkoj tvrtki Moderni kako bi razvila cjepivo za ptičju gripu. Sredstva od 176 milijuna dolara bit će korištena za konačni razvoj i testiranje predpandemijskog mRNA cjepiva protiv virusa ptičje gripe H5N1. Izbijanje ptičje gripe u mliječnih krava u SAD-u izazvalo je zabrinutost, s virusom koji se lako širi među kravama i potencijalno mutira kako bi postao prenosiv na ljude. Moderna je prošle godine pokrenula studiju svog mRNA-1018 cjepiva protiv ptičje gripe, s očekivanim rezultatima kasnije ove godine.
Cjepivo Moderna koristi tehnologiju mRNA
Cjepivo Moderna koristi tehnologiju mRNA, koja je također korištena u njihovom Covid-19 cjepivu. Prednosti tehnologije mRNA uključuju učinkovitost, brzinu razvoja, skalabilnost i pouzdanost u borbi protiv zaraznih bolesti. Američki dužnosnici izjavili su da će konačna testiranja za cjepivo protiv ptičje gripe započeti 2025. godine, ovisno o rezultatima Modernine studije faze 1. Ugovor s Modernom omogućuje ubrzani razvoj ako se ljudski slučajevi povećaju u ozbiljnosti. Iako je još uvijek prerano odrediti točan broj doza koje Moderna može proizvesti, ukupan rizik od ptičje gripe za javnost smatra se niskim, i trenutno se ne preporučuje cijepljenje za bilo koju populacijsku skupinu.
Međutim, traje rasprava unutar vladinih agencija o potencijalnim koristima cijepljenja poljoprivrednih radnika. Razvoj cjepiva za ptičju gripu smatra se proaktivnom mjerom za sprječavanje budućih izbijanja i mutacija virusa, koje bi mogle dovesti do prijenosa na ljude.
Za više informacija pročitajte na spiegel