Vrhovni sud odbacio plan stečaja Purdue Pharma
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država odbacio je plan stečaja farmaceutskog poduzeća Purdue Pharma, koje je odgovorno za krizu opioida. Sud je smatrao da je odredba u planu koja štiti obitelj Sackler od budućih građanskih tužbi žrtava neprikladna. Purdue Pharma, suočen s tisućama tužbi zbog krize opioida, podnio je zahtjev za stečaj 2019. Predloženi plan uključivao je razrješenje tvrtke u SAD-u do 2024. i novu korporativnu formaciju. Obitelj Sackler pristala je platiti gotovo šest milijardi dolara tijekom 18 godina za nadoknadu žrtvama i njihovim obiteljima, u zamjenu za zaštitu od građanskih tužbi.
Kritike Vrhovnog suda i Ministarstva pravde
Međutim, Vrhovni sud je kritizirao činjenicu da Sackleri nisu ponudili ništa blizu svoje puno imovine kao dio sporazuma dok su tražili potpunu zaštitu od svih tužbi. Odluka suda bila je podijeljena, s pet sudaca koji su bili za i četvero protiv. Ministarstvo pravde već je privremeno suspendiralo plan stečaja u kolovozu, tvrdeći da obitelj Sackler, koja je zaradila milijarde prodajom analgetika Oxycontin, ne zaslužuje takvu sveobuhvatnu pravnu zaštitu.
Sackleri, kao pojedinci, nisu podnijeli zahtjev za stečaj, a Ministarstvo pravde ih je optužilo da su preusmjerili jedanaest milijardi dolara iz tvrtke radi osobne dobiti prije stečaja. Plan stečaja za Purdue Pharma izazvao je intenzivne rasprave u proteklim godinama, pri čemu kritičari tvrde da Sackleri ne bi trebali izbjeći odgovornost, dok drugi vjeruju da je obećana zaštita obitelji nužna kako bi se osigurala potrebna sredstva za zajednice pogođene krizom droga.
Purdue Pharma i Sackleri optužuju se za namjerno skrivanje ovisničkih rizika Oxycontin tijekom obimne marketinške kampanje, što se vjeruje da je doprinijelo širokoj ovisnosti o opioidima u SAD-u. Tijekom više od dva desetljeća, više od pola milijuna ljudi u SAD-u preminulo je od predoziranja opioidima, uključujući receptne analgetike i ilegalne droge.
Za više informacija pročitajte na spiegel