Dva astronauta obučena od strane NASA-e
Suni Williams i Butch Wilmore, suočili su se s tehničkim poteškoćama s Boeingovim svemirskim brodom CST-100 Starliner, prisiljeni su ostati na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) nakon niza kvarova i kašnjenja. Starliner, koji je izveo svoj prvi let s posadom 5. lipnja, doživio je curenje helija i kvarove potisnika tijekom 25-satnog leta do ISS-a te je imao daljnje probleme prilikom pokušaja pristajanja na postaju. Unatoč tome što su neki potisnici ponovno normalno funkcionirali, NASA i Boeing koriste produženo vrijeme astronauta na ISS-u kako bi procijenili i istražili probleme s pogonskim sustavom svemirskog broda.
Suni Williams i Butch Wilmore
Suni Williams, američka astronautkinja i časnik mornarice SAD-a, ima bogatu povijest svemirskih letova i rekordnih dostignuća, uključujući postavljanje rekorda za najdulji svemirski let žene i bivšeg rekordera sedam svemirskih šetnji od strane ženske astronautkinje. Butch Wilmore, koji je letio na Space Shuttle Atlantis i služio kao zapovjednik ISS-a, također ima impresivnu povijest svemirskih letova. Oba astronauta su dobila nekoliko nagrada za svoj doprinos istraživanju svemira.
NASA i Boeing rade na rješavanju problema s pogonskim sustavom Starlinera, smještenim u servisnom modulu svemirskog broda, koji će se spaliti u atmosferi pri povratku, što čini važno dijagnosticirati probleme dok su u svemiru. Astronauti se očekuje da se vrate na Zemlju početkom srpnja, nakon što bude potrebno dodatno vrijeme za istraživanje i rješavanje malih curenja helija i problema s performansama potisnika primijećenih tijekom postupka pristajanja. NASA slijedi svoj standardni proces upravljanja misijom i dopušta podacima da vode donošenje odluka o povratnoj misiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera