Odluka Vrhovnog suda o “dobrosusjedskom” pravilu EPA-e
Odluka Vrhovnog suda o nedavnoj EPA-inoj “dobrosusjedskoj” pravilu znači da agencija neće moći provesti ograničenja vezana uz zagađenje zraka u gotovo deset država dok traju pravni izazovi. Pravilo je namijenjeno ograničavanju emisija dima koji uzrokuju smog u područjima niz vjetar. Izazovi od država koje proizvode energiju poput Ohija, Indiane i Zapadne Virginije, zajedno sa čeličnom industrijom, odgodili su pravilo u nekoliko država.
Rasprava o “dobrosusjedskom” pravilu
Konervativno orijentirani Vrhovni sud sve više ograničava ovlasti saveznih agencija, uključujući i sposobnost EPA-e da regulira zagađenje zraka i vode. To uključuje presudu koja ograničava ovlasti EPA-e nad emisijama ugljičnog dioksida, odluku protiv obveznog cijepljenja, te blokiranje programa oprosta studentskih kredita predsjednika Bidena. Sud također razmatra poništavanje Chevronove odluke, koja je bila temelj za održavanje različitih propisa.
- “Dobrosusjedsko” pravilo ima za cilj zaštititi države koje primaju zagađenje iz drugih država, dok se bore da ispune federalne standarde čistog zraka zbog zagađenja izvan saveznih izvora.
- Pravilo zahtjeva od država da podnesu planove kako bi spriječile širenje zagađenja preko granica.
- Izazovi tvrde da je pravilo skupo i neučinkovito, namećući značajne troškove industriji i potencijalno utječući na pouzdanost električne mreže.
Iako EPA tvrdi da su emisije smanjene u državama gdje je pravilo bilo na snazi, kritičari, uključujući republikance i industrijske grupe, vide pravilo kao prekomjeran upliv vlade i pokušaj postupnog ukidanja fosilnih goriva. Zagovornici vjeruju da je pravilo ključno za smanjenje međudržavnog zagađenja zraka i zaštitu zdravlja javnosti, posebice ranjivih skupina poput djece i starijih osoba koje su najviše pogođene zagađenjem ozona na razini tla.
Ukupno, rasprava o “dobrosusjedskom” pravilu ističe stalne napetosti između zaštite okoliša, ekonomskih interesa i regulatornih ovlasti, s implikacijama za standarde čistog zraka, javno zdravlje i budućnost energetskog sektora.
Za više informacija pročitajte na FOX News