Neovisno stručno povjerenstvo za praćenje energetske tranzicije u Njemačkoj
Neovisno stručno povjerenstvo za praćenje energetske tranzicije u Njemačkoj identificiralo je potrebu za daljnjim napretkom gotovo u svim područjima energetske tranzicije, unatoč napretku u proširenju obnovljivih izvora energije. Za postizanje klimatskih ciljeva, povjerenstvo predlaže radikalnu reformu cijena povezanu s emisijom CO₂. Ova reforma uključuje smanjenje davanja na električnu energiju dok se istovremeno to nadoknađuje većim cijenama na emisije CO₂ iz fosilnih goriva. Cilj je potaknuti smanjenje uporabe fosilnih goriva i potaknuti prijelaz na obnovljive izvore energije, posebno kroz povećanu elektrifikaciju u različitim sektorima.
Značaj vodika u budućem energetskom pejzažu
Povjerenstvo ističe značajnu ulogu vodika u budućem energetskom pejzažu, ističući potrebu za temeljnom tehnološkom transformacijom energetskog sustava kako bi se postigla klimatska neutralnost do 2050. Dok prepoznaje pozitivne razvoje u proširenju obnovljivih izvora energije, poput povećanja udjela obnovljivih izvora koji doprinose više od polovice potrošnje električne energije, povjerenstvo također upozorava na nedostatke u proširenju mreže i uvođenju fleksibilnih plinskih elektrana koje moraju prijeći na vodik u srednjem roku.
Povjerenstvo koristi sustav prometnih svjetala za procjenu napretka, s trenutnim pokazateljima uglavnom pokazujući žutu boju i ponekad crvenu zbog izazova u proširenju mreže i sporog razvoja fleksibilnih plinskih elektrana. Prepoznavanju važnost vodika, izvještaj ističe potrebu za europskom mrežom i snažnom strategijom uvoza za zadovoljenje rastuće potražnje. Izlazak iz ugljena uvjetovan je osiguranjem sigurnosti opskrbe energijom kada obnovljivi izvori nisu dostupni. Prijedlozi uključuju smanjenje troškova proširenja mreže korištenjem zračnih vodova za DC projekte umjesto podzemnih kabela.
Kontroverze su se javile u vezi s neovisnošću članice povjerenstva, Veronike Grimm, nakon njenog imenovanja u nadzorni odbor tvrtke Siemens Energy. Praćenje povjerenstva ima za cilj evaluirati mjere za provedbu energetske tranzicije, posebno u postizanju ciljeva do 2030. kao što su dobivanje 80% električne energije iz obnovljivih izvora i smanjenje emisija stakleničkih plinova za 65% u usporedbi s razinama iz 1990. Njemačka ima cilj postati klimatski neutralna do 2045. Savezno ministarstvo gospodarstva namjerava procijeniti preporuke i uključiti se u rasprave s ekspertima za daljnju evaluaciju i djelovanje.
Za više informacija pročitajte na spiegel