Kanada razmatra uvođenje carina na kineska električna vozila
Potpredsjednica vlade Chrystia Freeland najavila je 30-dnevno razdoblje javne konzultacije kako bi prikupila mišljenja o tome kako bi Kanada trebala odgovoriti na pitanje nelojalne konkurencije zbog “državno usmjerene politike prekapaciteta” Kine. Konzultacija će pomoći utvrditi trebaju li se carine nametnuti na uvoz, usklađujući Kanadu s saveznicima poput Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije koji već provode slične mjere.
Sjedinjene Države nedavno su povećale carine na kineski uvoz, uključujući električna vozila, dok EU planira dodatne poreze na kineske proizvođače poput BYD-a, Geelyja, SAIC-a i kineskih Tesla i BMW vozila. Kina je negirala optužbe za nelojalne subvencije ili prekapacitet, pripisujući rast svoje industrije električnih vozila tehnološkim prednostima i tržišnoj dinamici.
Unatoč upozorenjima kineskih medijskih izvora o potencijalno negativnim učincima na bilateralne odnose i gospodarsku suradnju, pritisak raste na kanadsku vladu premijera Justina Trudeaua da poduzme mjere protiv kineskih električnih vozila. Premijer Ontarija, glavnog centra proizvodnje automobila u Kanadi, zatražio je carine od barem 100 posto na kineska električna vozila radi zaštite radnih mjesta.
Reakcija Kanade
Freeland nije otkrila konkretne detalje potencijalnih akcija koje bi Kanada mogla poduzeti, ali je naglasila da se razmatraju svi mogući opcije. Cilj vlade je jačanje pozicije zemlje u globalnom lancu opskrbe električnim vozilima privlačenjem investicija u sve aspekte proizvodnog procesa električnih vozila u Ontariju. Odluka o uvođenju carina bit će utjecana javnom konzultacijom i usklađenost s drugim međunarodnim partnerima, jačajući tako obvezu Kanade prema poštenim trgovinskim praksama u industriji električnih vozila.
Za više informacija pročitajte na aljazeera