Ljetni solsticij i intenzivne vrućine
Milijuni ljudi na Sjevernoj hemisferi već se suočavaju s intenzivnim vrućinama prije službenog početka ljeta, dok klimatski aktivisti zahtijevaju prestanak upotrebe fosilnih goriva koja doprinose klimatskim promjenama.
Ljetni solsticij, koji označava najduži dan u godini, dogodit će se 20. lipnja u 20:50 GMT, čineći ga najranijim solsticijem u posljednjih 228 godina. Tijekom tog vremena, Sjeverna hemisfera doživjet će najduži period sunčeve svjetlosti zbog Zemljinog položaja u svojoj orbiti oko Sunca.
Međutim, unatoč dugim sunčevim satima, najtopliji dani ljeta vjerojatno će se dogoditi u srpnju ili kolovozu zbog koncepta “sezonske zaostalosti”. Kašnjenje u postizanju vrhunskih temperatura uzrokovano je sporim zagrijavanjem Zemljinih oceana, koji postupno apsorbiraju, pohranjuju i oslobađaju toplinu.
Sezonski ciklusi u dvije hemisfere
Vrućinski valovi spržili su nekoliko zemalja na Sjevernoj hemisferi, s određenim regijama koje se suočavaju s temperaturama znatno iznad prosječnih vrijednosti. Dok Sjeverna hemisfera doživljava ljetni solsticij, Južna hemisfera će proći kroz zimski solsticij, prikazujući obrnute sezonske cikluse u dvije hemisfere. Astronomska događanja poput solsticija određena su Zemljinim položajem u svemiru, dok je meteorološki početak godišnjih doba temeljen na kalendaru i temperaturnim ciklusima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera