Zemlje EU dogovorile novi krug sankcija protiv Rusije
Zemlje Europske unije dogovorile su novi krug sankcija protiv Rusije, posebno ciljajući na sektor ukapljenog prirodnog plina (LNG). Ovo je 14. paket sankcija od početka ruskog invazije na Ukrajinu.
Mjere su usmjerene na smanjenje prihoda Rusije od energije zabranom re-izvoza ruskog plina trećim zemljama kroz europske vode, iako zemlje EU i dalje mogu direktno kupovati ruski LNG. Stručnjaci vjeruju da će zabrana trans-otporenja imati minimalan utjecaj, budući da samo oko 10 posto ruskih izvoza LNG-a prolazi kroz europske luke na putu prema Aziji. Luka u Belgiji i Francuskoj ključne su točke za ponovni izvoz u zemlje poput Kine i Tajvana.
Mjere kojima se cilja na rusku sirovu naftu i bankarski sustav
Osim ciljanja na sektor LNG-a, EU također provodi mjere kako bi otežala Rusiji korištenje brodova sa skrivenim porijeklom kako bi izbjegla sankcije na rusku sirovu naftu. Sankcije također ciljaju bankarski sustav SPFS, koji Rusija koristi kako bi ublažila učinke odvajanja od globalnog financijskog transfernog sustava SWIFT.
Pregovori o sankcijama trajali su više od mjesec dana i vidjeli su omekšavanje jednog od prijedloga Komisije pod pritiskom Njemačke. Taj prijedlog bi zahtijevao da europske tvrtke spriječe re-izvoz sankcioniranih proizvoda u Rusiju preko trećih zemalja. Njemačka je zatražila procjenu utjecaja mjere, koja bi se mogla uključiti u kasnijem razdoblju.
Ograničenja protoka tehnologija i dodavanje novih entiteta na popis sankcija EU
EU se fokusira na ograničavanje protoka dvojne uporabe tehnologija prema Rusiji, poput čipova za perilice rublja koji bi se mogli koristiti u vojne svrhe. Nekoliko kineskih tvrtki optuženih za pomoć ruskoj vojsci također se dodaje na crnu listu, sprječavajući europske tvrtke da trguju s njima.
Ograničenja se postavljaju na političke stranke, istraživačke institute i pružatelje medija koji primaju novac od Rusije kako bi se spriječila navodna interferencija Moskve. Ukupno je dodano 47 novih entiteta i 69 pojedinaca na popis sankcija EU, što dovodi ukupan broj na 2.200. Očekuje se da će paket biti formalno usvojen kada se sastanu ministri vanjskih poslova EU.
Za više informacija pročitajte na aljazeera