Programi zajamčenog osnovnog prihoda u SAD-u
Programi zajamčenog osnovnog prihoda (GBI) sve više su prisutni u Sjedinjenim Američkim Državama u posljednjih nekoliko godina, s više od 100 pilot programa pokrenutih od 2018. godine. Michael D. Tubbs, bivši gradonačelnik Stocktona u Kaliforniji i predsjednik gradonačelnika za zajamčeni prihod, osnovao je organizaciju nakon što je prepoznao nedostatak ekonomske prilike u Stocktonu i šire. Unatoč financijskim ograničenjima, Tubbs je vjerovao u testiranje i evaluaciju programa GBI kako bi pružio podatke za potencijalnu usvajanje od strane državnih i federalnih vlada.
- Gradonačelnici za zajamčeni prihod su narasli na 150 gradonačelnika koji podržavaju GBI inicijative nudeći sudionicima s niskim prihodima do 1.000 dolara mjesečno bez ikakvih uvjeta.
Izazovi i uspjesi GBI programa
Iako studije ukazuju na prednosti GBI pilot programa, izazovi poput financiranja i zakonitosti ostaju. Tubbs tvrdi da GBI programi moraju biti upravljani federalno zbog nemogućnosti gradova da troše u deficitu, naglašavajući inspiriranje i pritisak na saveznu vladu da djeluje. Neke su gradove prihvatile GBI programe, poput Austina, San Antonia i Cambridgea, s pozitivnim ishodima. Phoenix je implementirao program univerzalnog osnovnog prihoda koristeći federalna sredstva za pomoć u vrijeme COVID-a, izazivajući kritike nekih zakonodavaca. Također, okrug Harris u Teksasu suočio se s poteškoćama sa svojim programom GBI nakon što je presudom proglašen neustavnim, unatoč uspjehu u podizanju osoba s nižim prihodima iznad siromaštva.
Sveukupno, GBI inicijative su dobile podršku američkih birača, uključujući 40% republikanaca, ističući rastuću privlačnost takvih programa. Unatoč izazovima i suprotstavljanju u nekim regijama, pobornici poput Tubbsa ostaju predani zagovaranju za GBI kao sredstvo za rješavanje ekonomskih dispariteta i podršku ugroženim zajednicama.
Za više informacija pročitajte na FOX News