Izvještaj o nuklearnom naoružanju SIPRI-a
Izvještaj inicijalno prikazuje pozitivnu sliku ističući umirovljenje bojevih glava i globalno smanjenje broja nuklearnih oružja tijekom desetljeća, kako je izvijestio Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) u svom godišnjem izvještaju objavljenom u ponedjeljak. Međutim, također se bilježi porast broja bojevih glava spremnih za uporabu. Prema podacima od siječnja 2024. u usporedbi s siječnjem 2023., došlo je do povećanja broja nuklearnih oružja u razvoju dok države jačaju svoje oslanjanje na nuklearno odvraćanje.
SIPRI također ističe da je od procijenjenih 12.121 bojevih glava širom svijeta u siječnju 2024., otprilike 9585 bilo u vojnim rezervama za potencijalnu uporabu, pri čemu je oko 3904 tih bojevih glava raspoređeno na raketama i zrakoplovima – 60 više nego u siječnju 2023. Preostale bojeve glave navodno su bile u središnjim skladištima.
- Stručnjaci predviđaju da će se ovaj trend nastaviti i intenzivirati u narednim godinama, što smatraju “izuzetno zabrinjavajućim”.
- SIPRI identificira devet zemalja koje posjeduju nuklearno oružje, s Sjedinjenim Državama i Rusijom na čelu, držeći otprilike 90% svih nuklearnih bojevih glava.
- Nakon njih su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Sjeverna Koreja i Izrael.
Navodi se da Kina sada možda također održava neke bojeve glave u povišenom stanju spremnosti po prvi put. Njemačka ne posjeduje nuklearno oružje.
Transparentnost nuklearnog naoružanja
Transparentnost o nuklearnim snagama dviju glavnih zemalja smanjila se od početka ruskog rata u Ukrajini u veljači 2022., što su kritizirali stručnjaci SIPRI-a. Oni primjećuju da nuklearno oružje nije igralo tako istaknutu ulogu u međunarodnim odnosima od Hladnog rata. Wilfred Wan, voditelj programa SIPRI-a o oružju za masovno uništenje, izrazio je zabrinutost zbog sve veće važnosti nuklearnog oružja u globalnim pitanjima.
Za više informacija pročitajte na spiegel