Sastanak G7 u Italiji
Sastanak G7 ove godine održan u Italiji predstavio je skupinu vođa koji se suočavaju s značajnim unutarnjim izazovima, ali ipak uspijevaju složiti se oko važnih globalnih pitanja.
- Unutarnji izazovi
- Zajedničke prijetnje – Rusija i Kina
- Ukrajina, Gaza i kineske gospodarske politike
Reakcija na globalna pitanja
G7 je najavio zajam od 50 milijardi dolara Ukrajini i uveo sankcije protiv Rusije, pokazujući jedinstvenu frontu protiv režima Vladimira Putina.
- Trgovinske prakse Kine
- Pitanje pobačaja
- Inkluzivnost G7 skupine
Međutim, G7 se činio podijeljenim oko pitanja pobačaja, s završnim priopćenjem ispuštanjem riječi “pobačaj” kao mogućeg nagovještaja ekstremne oporbe.
Skupina se također suočila s pitanjima o svojoj inkluzivnosti, s naporima da se pozovu vođe iz Indije, Turske, Brazila i Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i papa Franjo, s ciljem proširenja dosega kluba izvan zapadnih sila.
Unatoč ovim naporima, postoji sumnja u legitimnost skupine i njenu privlačnost za strance, dok se globalne moći mijenjaju i druge saveze, poput zemalja BRICS-a, dobivaju na zamahu.
Reakcija G7 na rat u Gazi također je izazvala zabrinutost, s optužbama dvostrukih standarda u usporedbi podrške Ukrajini s blažim stavom prema postupcima Izraela.
Iako je skupina podržala plan primirja i izrazila podršku rješenju s dva državotvorna subjekta u Palestini, njezina neosuda Izraelovog ponašanja usred izvještaja o zločinima izazvala je kritike.
Nedostatak snažnijeg stava o Gazi dovelo je do percipirane dvoličnosti i istaknulo izazove s kojima se G7 suočava u balansiranju globalnih interesa i vrijednosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera