Njemački proizvođači automobila
Njemački proizvođači automobila doživjeli su neuspjeh na početku godine u usporedbi s međunarodnim konkurentima, s padom prihoda od 1,7% i padom profita od 25%. Volkswagen, BMW i Mercedes-Benz zajedno su generirali oko 148 milijardi eura prihoda, drugu najvišu vrijednost u prvom kvartalu od početka istraživanja 2011. godine. Globalni proizvođači automobila općenito su vidjeli porast prihoda od 3,9% u prvom kvartalu, na otprilike 493 milijarde eura, uz porast dobiti prije kamata i poreza (EBIT) od 0,7% na 33,8 milijardi eura u odnosu na prethodnu godinu.
Japanski proizvođači automobila
Japanski proizvođači automobila vidjeli su značajan rast, s povećanjem profita od 87% i rastom prihoda od 17%, što se pripisuje oslabljenju jena koji je učinio japanske proizvode jeftinijima u inozemstvu i rezultirao dobitkom na deviznom tečaju. Kia se istaknula kao najprofitabilnija, s maržom EBIT od 13,1%, nadmašujući BMW i Mercedes. Marža Tesla smanjena je s 11,4% na 5,5% u godišnjem usporedbi.
Analitičar tržišta Constantin Gall istaknuo je izazovno okruženje za automobilsku industriju u prvom kvartalu, s blagim padom prodaje novih automobila u usporedbi s razinama prije pandemije i neizvjesnošću oko budućnosti prodaje električne mobilnosti u Europi i SAD-u. Gall je naglasio teškoće koje zapadni proizvođači automobila imaju na kineskom tržištu, gdje domaći dobavljači osvajaju tržišni udio, posebno u električnim vozilima. Unatoč povećanju prodaje automobila u Europi i SAD-u, zabilježen je pad od 2% prodaje u Kini, no njemački proizvođači su vidjeli blagi porast na tom tržištu. Gall je naglasio potrebu industrije da diverzificira ulaganja u različite pogonske tehnologije zbog neizvjesnosti o tome koje će tehnologije prevladati. Izgledi za brz oporavak ostaju neizvjesni, s obzirom na ekonomske izazove, geopolitičke napetosti i promjene u globalnim preferencijama potrošača.
Za više informacija pročitajte na spiegel