Sjedinjene Američke Države ukidaju zabranu brigadi Azov
Sjedinjene Američke Države odlučile su ukinuti zabranu pružanja oružja i obuke brigadi Azov, kontroverznoj ukrajinskoj vojnoj jedinici koja je igrala ključnu ulogu u obrani grada Mariupolja 2022. godine. Državni odjel SAD potvrdio je da je provedena sveobuhvatna revizija, a nisu pronađeni dokazi o kršenju ljudskih prava u trenutačnoj brigadi Azov. Ova jedinica se razlikuje od početne dobrovoljačke postrojbe osnovane 2014. godine, koja je bila kritizirana zbog svojih desničarskih veza i taktika. SAD su prethodno zabranile brigadi da koristi svoje oružje zbog neonacističke ideologije koju su neki od njezinih osnivača podržavali.
Azov pozdravlja odluku i priprema se za nastavak sukoba
Azov je pozdravio odluku SAD-a, ističući da će zapadno oružje i obuka poboljšati njihovu borbeno sposobnost te na kraju zaštititi živote njihovog osoblja. Brigada, sada uključena u Nacionalnu gardu Ukrajine kao 12. brigada specijalnih snaga, priznata je kao jedna od najvještijih i najuglednijih borbenih jedinica u zemlji. Članovi trenutačne brigade Azov opovrgnuli su tvrdnje o ekstremizmu i distancirali se od krajnje desničarskih pokreta.
- Očekivanja u vezi s ukidanjem zabrane
Očekuje se da će ukidanje zabrane od strane SAD-a ojačati sposobnost brigade da se suoči s nastavkom sukoba s Rusijom, posebno usred izazova poput nedostatka streljiva i deficita osoblja. Azovski vojnici su primjena pokazali hrabrost tijekom obrane Mariupolja, izdržavajući neumorne napade dok su ostajali bez opskrbe. Iako je grad konačno pao pod ruske snage u svibnju 2022., azovski vojnici su bili prozvani herojima i predstavljaju simbol ukrajinske otpornosti protiv ruske agresije.
- Ruske optužbe i reakcije na odluku SAD-a
Ruske vlasti dosljedno su Azov nazivale nacističkom skupinom i optuživale ih za počinjenje zločina, ali bez pružanja značajnih dokaza. Moskva je jedinicu proglasila terorističkom organizacijom 2022. Godine. Usred napetosti, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov kritizirao je odluku SAD-a, sugerirajući da je to taktika za podrivanje Rusije savezništvom s neonacistima.
- Povijest i razvoj bataljuna Azov
Brigada Azov potječe iz bataljuna Azov, osnovanog kako bi se borio protiv pristaša Rusijom podržanih separatista na istoku Ukrajine. Unatoč početnim zabrinutostima koje je izazvala humanitarna organizacija Human Rights Watch zbog navodnih zloupotreba od strane boraca iz Azova, brigada je tijekom godina prošla transformacije. Azov se navodno distancirao od nepoželjnih elemenata, težio prikazivanju kao vješta borbeno snaga i izbjegavao je povezivanje s kontroverznim osobama.
Zaključak
Ukratko, ukidanje zabrane na oružje i obuku brigadi Azov od strane Sjedinjenih Američkih Država označava značajan razvoj u nastavljajućem sukobu u Ukrajini. Iako se brigada suočava s optužbama i kontroverzama, nastavlja igrati ključnu ulogu u obrani zemlje od vanjskih prijetnji, posebno od Rusije. Odluka ističe složenost međunarodnih odnosa i strateška razmatranja u podršci različitim vojnim jedinicama u područjima sukoba.
Za više informacija pročitajte na aljazeera