Grupa Houthi zadržala 11 osoba osoblja UN-a
Grupa Houthi iz Jemena zadržala je barem 11 osoba osoblja Ujedinjenih naroda, što je potaknulo pozive za njihovo odmahovo puštanje. UN traži pojašnjenje razloga iza zadržavanja i radi na osiguranju njihovog sigurnog povratka. Dodatno, naoružani obavještajni službenici Houthija također su zadržali zaposlenike Nacionalnog demokratskog instituta financiranog od strane SAD-a i lokalne skupine za ljudska prava.
Kritike i zahtjevi za puštanjem zadržanih osoba
Human Rights Watch osudio je ova zadržavanja, navodeći da odbijanje otkrivanja lokacije zadržanih može biti smatrano prisilnim nestankom prema međunarodnom pravu. Grupa za ljudska prava pozvala je na oslobađanje svih zadržanih osoba, ističući važan humanitarni i ljudskopravaški rad koji se narušava ovakvim postupcima u državi gdje mnogi nemaju pristup osnovnim potrebama.
Motivi iza zadržavanja nisu jasni, ali dolaze u vrijeme pojačanih tenzija između Houthija i međunarodno priznate vlade. Nedavni ekonomski pritisak vlade, s zahtjevom da banke premjeste svoja središta u Aden, može dodatno opteretiti odnose. Washington navodno također razmatra blokiranje dijelova UN-ovog mirovnog plana ukoliko Houthiji ne prestanu s napadima na međunarodni pomorski promet.
Osuđena kršenja međunarodnih zakona
Houthiji provode udare bespilotnim letjelicama i raketama ciljajući brodove, pozivajući se na želju za pritiscima na Izrael da okonča sukob u Gazi. Zadržavanja su osuđena kao kršenje međunarodnih zakona i konvencija od strane informacijskog ministra Saudijski poduprte vlade Jemena i bivših zaposlenika američkog veleposlanstva u Sani.
Općenito, zadržavanje osoblja UN-a i drugih od strane grupe Houthi izazvalo je zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava, održivosti mirovnih napora u Jemenu i potencijalnog utjecaja na bitan humanitarni rad u regiji. Situacija ističe krhkost trenutne političke situacije u Jemenu i hitnu potrebu za rješenjem kako bi se spriječilo daljnje eskalacije napetosti i sukoba.
Za više informacija pročitajte na aljazeera