Dan Jeruzalema i Marš zastave
Dan Jeruzalema u Izraelu označava završetak rata iz 1967. godine i početak ilegalne okupacije Zapadne obale i Istočnog Jeruzalema. Kontroverzna Marš zastave, koji je tijekom godina značajno narastao i očekuje se da će privući između 60.000 do 100.000 sudionika, glavno je središte događanja tog dana. Marš uključuje desno orijentirane i nacionalističke Izraelce prolazeći kroz Muslimansku četvrt Starog grada, što često rezultira nasiljem i napadima na Palestince. U prošlim godinama zabilježeni su slučajevi upotrebe suzavca i fizičkih napada na stanovnike, što je rezultiralo ozljedama i hospitalizacijama.
Ruta Marša Zastave
Ruta marša, koja prolazi kroz Stari grad kroz Dung Gate ili Damascus Gate, predmet je spora kako unutar Izraela tako i međunarodno. Njegovi zagovornici tvrde da je to opravdan izraz židovske povijesti i prisutnosti na tom području. Ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir iznio je provokativne tvrdnje o mogućem promjeni rute marša kako bi se potvrdila izraelska kontrola nad džamijom Al-Aqsa, ključnim islamskim mjestom.
Unatoč sudjelovanju tisuća policajaca kako bi održali red tijekom marša, još uvijek postoji otpor od liberalnih i lijevih frakcija Izraela. Kritičari su osudili marš kao promicanje nasilja i provokacija, s nekima ga čak nazivajući “ružnom židovskom uličnom bandom.” Aktivisti organizacija poput Standing Together sudjeluju u maršu kako bi zaštitili Palestince od potencijalne štete od sudionika marša ili policijskih snaga.
Sveukupno, Dan Jeruzalema i Marš zastave ističu kompleksne i sporne probleme oko okupacije Istočnog Jeruzalema i Zapadne obale, naglašavajući duboko ukorijenjene podjele unutar izraelskog društva i stalne tenzije u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera