Njemački institut za gospodarska istraživanja (DIW) zagovara porez na šećer
Njemački institut za gospodarska istraživanja (DIW) zagovara uvođenje stupnjevite porez na šećer u borbi protiv pretilosti i dijabetesa. Oslanjajući se na iskustva Ujedinjenog Kraljevstva s sličnim porezom na gazirana pića, istraživači iz Berlina ističu da takav porez može učinkovito smanjiti udio šećera u gaziranim pićima i sokovima.
Iskustva Ujedinjenog Kraljevstva s porezom na šećerne napitke
U 2018., Ujedinjeno Kraljevstvo je uvelo postupni porez na šećerne napitke temeljen na njihovom sadržaju šećera. To je potaknulo proizvođače da smanje udio šećera u svojim pićima kako bi ispali ispod niže porezne stope. Pretjerana konzumacija šećera istaknuta je kao glavni uzročnik zdravstvenih problema i značajnih troškova, ne samo na individualnoj razini već i za društvo u cjelini.
Iako DIW podržava stupnjeviti porez na šećer, upozorava na opći porez poput onog što je prethodno proveden u Danskoj. Studija ističe važnost oblikovanja poreza na način da cilja one koji imaju problema s kontrolom unosa šećera, jer oni možda neće nužno reagirati na opći porez. Primjer Danske pokazao je da kada je porez na šećerne napitke značajno povećan 2012., ukupna potrošnja se smanjila, ali pojedinci s lošom samo-kontrolom smanjili su potrošnju samo malo u usporedbi s onima s boljom samo-kontrolom.
Kada je Danska potpuno ukinula porez 2014., cijene su pale za 23%, što je dovelo do povećanja kupnje sode za 25% za obje grupe. To ističe utjecaj oporezivanja na ponašanje potrošača i potrebu za nijansiranim pristupom oporezivanju šećera kako bi se postigli značajni rezovi u potrošnji šećera i poboljšali javnozdravstveni ishodi.
Za više informacija pročitajte na spiegel