O suštini prosvjeda
Prosvjedi u Tunisu protiv dekreta predsjednika Kaisa Saieda usmjerenog na gušenje opozicije ističu borbu zemlje za očuvanje slobode medija nakon revolucije 2011. Saied je optužen za autoritarnu vladavinu od dolaska na vlast 2019. godine, kritičari tvrdeći da je koristio Dekret 54 kako bi ušutkao svoje protivnike. Nedavna zatvaranja novinara Borhena Bsaiesa i Mourada Zeghidija pod ovim dekretom izazvala su bijes, s njihovim odvjetnicima osuđujući zakon kao neustavan.
Zabrinutost organizacija za ljudska prava
U Tunisu je ukupno šest novinara zatvoreno i više od 60 ih je procesuirano pod Dekretom 54, što je izazvalo zabrinutost organizacija za ljudska prava poput Amnesty International i Human Rights Watch. Suočenost s aktivistima i novinarima izazvala je kritike međunarodne zajednice, uključujući Ujedinjene narode, Europsku uniju, Sjedinjene Američke Države, kao i bivšeg kolonijalnog vladara Francusku. Saied je odbacio te kritike kao strano miješanje i branio svoje postupke kao nužne za borbu protiv “kaosa i korupcije” u zemlji.
Reakcija na zatvaranja novinara
Prosvjedi u Tunisu odjekuju osjećajima Arapskog proljeća 2011., s prosvjednicima koji traže kraj onome što vide kao diktatorsku vlast. Reakcija na zatvaranja i procesuiranja pod Dekretom 54 odražava širu zabrinutost za urušavanje građanskih sloboda i slobode govora u Tunisu. Saiedova konsolidacija moći kroz zatvaranje izabranog parlamenta i preuzimanje autoriteta nad pravosuđem dovela je do optužbi za puč i zabrinutosti za budućnost demokracije u zemlji.
Zaključak
Općenito, postojeće napetosti u Tunisu naglašavaju delikatan balans između sigurnosti i slobode u post-revolucionarnom društvu. Represija nad novinarima i aktivistima uznemirila je alarme o stanju demokracije u zemlji, s pozivima vladi da poštuje ljudska prava i čuva principe slobode govora. Prosvjedi i međunarodna osuda Saiedovih postupaka sugeriraju rastuću globalnu zabrinutost za situaciju u Tunisu i potrebu da se zaštite demokratske vrijednosti pred autokratskim tendencijama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera