Sukob u Ukrajini
Sukob u Ukrajini eskalirao je kako su ruske snage izvele novi napad blizu grada Kharkiva. Ukrajinske trupe rade na odbijanju ruske ofenzive, s izvještajima o ruskim jedinicama koje su stigle do ruba grada Vovčanska.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky naglasio je potrebu sprječavanja širenja rata i zaustavljanja ruskih pokušaja proširenja fronta. Ukrajinska vojska, zajedno s Glavnim stožerom, tvrdila je da ima situaciju pod kontrolom, s protunapadima u regiji i ojačanim obranama.
Borbe i napadi
Bilo je brojnih sukoba i borbi u istočnim i južnim regijama, pri čemu su ukrajinske snage nanosile gubitke neprijatelju i ponovno osvajale strateške položaje. Ruski napad ima za cilj prisiliti Ukrajinu na povlačenje vojnika s drugih prijetnji frontovima na istoku.
Osim toga, bilo je izvještaja o ruskim bespilotnim letjelicama koje napadaju na jugu, pri čemu je ruski borbeni zrakoplov Su-25 oboren u regiji Donjecka.
U tekstu se također spominju sporadični napadi u ruskoj graničnoj regiji Belgorodu, s eksplozijama koje su slijedile nakon uzbuna za rakete. Rusko Ministarstvo obrane pripisalo je ove napade raketama ispaljenim iz Ukrajine, što je rezultiralo civilnim žrtvama. Međutim, neki promatrači dovode u pitanje ovu naraciju i prezentirane dokaze. Sukob je rezultirao razaranjem kako u Ukrajini tako i u Rusiji, iako na različitoj razini.
Američki državni tajnik Antony Blinken obavio je neočekivani posjet Kijevu kako bi istaknuo kontinuiranu podršku Sjedinjenih Američkih Država Ukrajini, raspravljajući o vojnoj pomoći i dugoročnim sigurnosnim obvezama. Američki Institut za ratne studije kritizirao je ograničenja za uporabu ukrajinskog oružja protiv ruske teritorije, što ograničava obrambene sposobnosti Ukrajine. Njemačka i nordijske zemlje obvezale su se pružiti dodatno oružje usred trajne ruske ofenzive u sjeveroistočnoj Ukrajini.
Kancelar Olaf Scholz i drugi lideri izrazili su jedinstvo u podršci ukrajinskim naporima u obrani protiv Rusije. Međutim, Scholz je smanjio očekivanja za nadolazeću mirovnu konferenciju u Švicarskoj, ističući da pregovori ne označavaju kraj rata već se fokusiraju na specifična pitanja poput nuklearne sigurnosti, izvoza hrane, razmjene zarobljenika i kontrole naoružanja. Europsko uključenje u ukrajinski sukob smatrao je nedostatnim Scholz, ističući hitnu potrebu za dodatnim sustavima protuzračne obrane kako bi se suprotstavili ruskoj agresiji.
Za više informacija pročitajte na spiegel