Njemački sud i odluka o AfD-u
Njemački sud je presudio da domaće sigurnosne službe mogu nastaviti tretirati desno orijentiranu Alternativu za Njemačku (AfD) kao potencijalno ekstremističku stranku, omogućavajući obavještajnim službama da drže stranku pod nadzorom. Sud je pronašao dokaze da su ciljevi AfD-a anti-demokratski i protiv dostojanstva određenih skupina, posebno ciljajući njemačke građane s migracijskom pozadinom. Savezni ured za zaštitu ustava (BfV) klasificirao je AfD kao potencijalno ekstremnu 2021. godine, odluka koju je potvrdio sud u Kölnu 2022. godine. Presuda u Muensteru potvrdila je da njemačka obavještajna služba može nadzirati AfD korištenjem prisluškivanja i unutarnjih informatora.
Kritike i moguće posljedice
AfD, trenutno visoko pozicionirana u anketama pred regionalne i EU izbore, suočava se s kritikama zbog rasističkih izjava njihovih članova i optužbi za veze s stranim obavještajnim agencijama. Pravnici stranke tvrde da kontroverzne izjave pojedinaca ne bi trebale odražavati na stranku u cjelini, koja ima tisuće članova. Međutim, sud nije pronašao dokaze za nepravilne političke motive u odluci obavještajne agencije da označi AfD kao potencijalno ekstremističku. Unatoč prigovorima vodstva AfD-a, žalba nije moguća na razini višeg suda, ali stranka bi mogla donijeti svoj slučaj pred Savezni upravni sud.
Presuda je izazvala zabrinutost da bi sigurnosne službe mogle pojačati mjere protiv AfD-a, potencijalno ih označiti kao “potvrđenu desničarsku ekstremističku skupinu” i dodijeliti vlastima više ovlasti za nadzor stranke. Neki lokalni ogranak AfD-a već je dobio takvu klasifikaciju. Odluka suda naglašava važnost obrane demokracije i zaštite od unutarnjih prijetnji, prema ministrici unutarnjih poslova Nancy Faeser. Žalba AfD-a na sljedeću instancu može dodatno oblikovati politički pejzaž u Njemačkoj i utjecati na javno mišljenje o desno orijentiranim strankama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera