Östra Kikkejaure sameby
Östra Kikkejaure sameby bila je prisiljena sklopiti sporazum s razvojnim programerom protiv svoje volje, jer nisu imali drugog izbora nakon pet godina borbe. Pritisak na tradicionalne samijske zemlje od strane programera raste, što dovodi do smanjenja pašnjaka za sobove. Razvojni programeri su posegli za potpisivanjem sporazuma s divljači sobova, ali nedavno izvješće Instituta za okoliš u Stockholmu otkrilo je da su samijske zajednice značajno u nepovoljnom položaju u usporedbi s programerima u tim sporazumima.
Amnesty International i kritika Švedske
Amnesty International nedavno je kritizirao Švedsku u svom godišnjem izvješću, navodeći da se samijska prava moraju bolje zaštititi. Östra Kikkejaure sameby suvoljno su sklopile sporazum s programerom jer su vjerovale da projekt neće uspjeti. Nakon pet godina pokušaja zaustavljanja projekta, na kraju su ostale bez izbora osim da potpišu sporazum ili odustanu od uzgoja sobova na tom području.
Utjecaj sporazuma na sameby bio je značajan, budući da je područje korišteno za uzgoj sobova od listopada do siječnja moralo biti drastično promijenjeno. Elle Eriksson, uzgajivačica sobova u Gällivare skogssameby, izrazilaje zabrinutost za budućnost i gubitak tradicionalnog znanja, posebno kako to utječe na mlade u samebyju. Aila Biret Henriksen Selfors, pravna stručnjakinja na Sveučilištu Arktika u Norveškoj, istaknula je problem samijskih zajednica koje se prisiljavaju na sporazume koji uključuju odricanje od prava na zemlju, što predstavlja značajan pravni i sigurnosni problem.
U zaključku, tekst ističe izazove s kojima se suočavaju samijske zajednice u pregovorima s programerima, važnost zaštite samijskih prava i tradicionalnog znanja, te potrebu za pravnim jamstvima kako bi se spriječilo prisiljavanje sameby zajednica da odustanu od svojih prava na zemlju. Priča o Östra Kikkejaure sameby služi kao upozorenje o dinamici moći u tim pregovorima i potencijalnim posljedicama za budućnost samijskih zajednica.
Za više informacija pročitajte na svt