Nekoliko izraelskih tvrtki prodaje invazivni softver Indoneziji
Mnoge izraelske tvrtke povezane s prodajom invazivnog softvera za prisluškivanje otkrivene su kako prodaju takvu tehnologiju Indoneziji, iako dvije zemlje nemaju formalne diplomatske veze. Amnesty International Security Lab proveo je istraživanje koristeći otvorene izvore poput trgovačkih zapisa, podataka o otpremi i pretraga interneta, otkrivajući veze između indonezijskih vladinih tijela i izraelskih tehnoloških tvrtki poput NSO-a, Candirua, Wintega i Intellexe.
Upotreba takvih alata za špijuniranje, namijenjenih da budu tajni s minimalnim tragovima, podiže zabrinutost zbog zloupotrebe i kršenja prava, pogotovo u zemlji poput Indonezije gdje se građanski prostor smanjuje. Izvještaj je istaknuo uvoz i upotrebu softvera za špijuniranje od strane tvrtki i državnih agencija u Indoneziji, s više uvoza koji prolaze kroz posredničke tvrtke u Singapuru. Istraga u suradnji s indonezijskim i međunarodnim medijskim organizacijama otkrila je kompleksan ekosustav dobavljača, prodavača i trgovaca softvera za špijuniranje koji lako izbjegavaju odgovornost.
Reakcija na otkrića
Ovo nije prvi put da je Indonezija povezana s izraelskim softverom za špijuniranje, s prethodnim izvještajima koji su otkrili tragove NSO-ovog softvera Pegasus u zemlji i ciljanje vladinih dužnosnika. Za razliku od Pegasusa, drugi softver za špijuniranje zahtijevao je od mete da klikne na link koji ih vodi do lažnih web stranica koje oponašaju legitimne vijesti ili političke organizacije. Amnesty je potaknuo indonezijsku vladu da zabrani visoko invazivne softvere za špijuniranje i nadzorne tehnologije, ističući potrebu za regulacijama koje će štititi ljudska prava.
Kao odgovor na nalaze, NSO i Candiru pozvali su se na propise o ljudskim pravima u vezi s njihovim aktivnostima u Indoneziji, pri čemu je NSO spomenuo da nisu pružili aktivni obavještajni sustav zemlji prema svojem postupku pažljivosti. Sjedinjene Države su prethodno stavile NSO na crnu listu 2021. godine, podižući zabrinutost zbog korištenja njihove tehnologije od strane stranih vlada za ciljanje političkih disidenata, novinara i aktivista.
Slično tome, Candiru i Intellexa su podložni pravilima trgovinskog nadzora SAD-a, pri čemu je Intellexa suočena s sankcijama zbog razvoja komercijalne softverske tehnologije za špijuniranje Amerikanaca.
Ukupno, istraživanje osvjetljava rastuće zabrinutosti vezane za korištenje invazivnih softvera za špijuniranje i nadzorne tehnologije u Indoneziji, pozivajući na strože propise i nadzor radi zaštite ljudskih prava i sloboda u zemlji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera