Vojna tehnologija u sukobu u Ukrajini
Ukrajinski su vlasti otkrile preko 2.000 komponenti u ruskim robotima, bespilotnim letjelicama i borbenim vozilima na bojištu koje potječu iz savezničkih zemalja. Približno 50 tih dijelova pronađeno je u robotskom sustavu Iskander, koji je povezan s najmanje 209 civilnih žrtava u Ukrajini prema ACLED bazi podataka.
Uništavanje zgrada, prekidi u opskrbi strujom koji pogađaju milijune ljudi i stotine civilnih žrtava rezultat su napada ruskih robota gdje Iskander oružani sustav igra ključnu ulogu.
Utjecaj sankcija i međunarodnih odnosa
Douglas Barrie, istraživač vojne avijske zaštite u Međunarodnom institutu za strateške studije, ističe da se Iskander, s dometom od 500 kilometara, klasificira kao sustav balističkih raketa kratkog dometa protiv kojih je teško obraniti se. Unatoč sankcijama, ukrajinske vlasti i dalje pronalaze zapadne dijelove u Iskanderu, poput švedski razvijenog filma kondenzatora koji može kratko pohraniti energiju.
U siječnju, ukrajinske su antikorupcijske vlasti objavile da su pronašle četiri američke komponente u robotu koji je pogodio kazalište u Černigovu u ljeto 2023. godine, ubivši sedam osoba. Barrie napominje da sankcije, iako nisu toliko učinkovite kao što se nadalo, prisiljavaju Rusiju da se okrene crnom tržištu, što bi potencijalno moglo usporiti proizvodnju u kratkoročnom periodu. Jedan od ciljeva Rusije s Iskanderom čini se da je maksimalno oštetiti ukrajinski elektroenergetski sustav. Ukrajinski predsjednik Zelensky nazvao je napade “terorizmom” i apelira na Zapad za više podrške u zračnoj obrani.
Ovaj tekst naglašava složenu mrežu međunarodnih odnosa, vojne tehnologije i utjecaj sankcija na sukobe, otkrivajući kompleksnosti i izazove s kojima se suočavaju strane uključene u ukrajinsku krizu.
Za više informacija pročitajte na svt