Predsjednik Vlade potvrdio odlučnost za napad na Rafah
Predsjednik Vlade Benjamin Netanyahu potvrdio je svoju predanost pokretanju kopnenog napada na Rafah na jugu Gaze u potrazi za “ukupnom pobjedom” u trajnom sukobu s Hamasom. Unatoč krhkim pregovorima o primirju, Netanyahu ostaje čvrst u svojoj odlučnosti da eliminira prisutnost Hamasa u regiji, s ili bez dogovora. Potencijalni napad na Rafah, dom za više od milijun raseljenih Palestinaca, izazvao je međunarodnu zabrinutost među humanitarnim agencijama, UN-om i ključnim saveznicima poput SAD-a.
Eskalacija sukoba i pregovori o primirju
Sukob je eskalirao nakon napada koje je predvodio Hamas na južni Izrael, rezultirajući brojnim žrtvama i zarobljenicima s obje strane. Trošak rata u Gazi bio je razoran, raseljavajući 80% stanovništva i gurajući regiju u tešku humanitarnu krizu. Prijetnja vojne operacije u Rafahu, ako pregovori propadnu, intenzivirale su napetosti između Izraela i Hamasa.
- Pregovori o primirju dostigli su kritičnu točku, s različitim stavovima o uvjetima trajnog sporazuma.
- Dok Izrael predlaže privremeno primirje, Hamas inzistira na potpunom povlačenju izraelskih snaga iz Gaze.
- Čeka se odgovor na najnoviji prijedlog Izraela, s naznakama da se očekuje odluka od strane Hamasa uskoro.
Američki državni tajnik Antony Blinken pozvao je na brze akcije, naglašavajući hitnu potrebu za ublažavanjem patnje i stvaranjem održivog okvira za mir.
Posredovanje i praćenje situacije
Usred posredovanja Egipta, Katara i SAD-a, Hamas ostaje skeptičan prema izraelskim prijedlozima i zahtijeva jasnoću o ključnim pitanjima poput trajnosti primirja i povlačenja vojnika. Dok napetosti traju, međunarodna zajednica pažljivo prati situaciju, tješeći obje strane da postignu dogovor kako bi spriječile daljnje eskalacije i ljudsku patnju. Sudbina Rafaha visi u ravnoteži, ovisno o ishodu pregovora o primirju između Izraela i Hamasa.
Za više informacija pročitajte na aljazeera