Ukrajinski predsjednik i zabrinutost zbog isporuke oružja
Ukrajinski predsjednik, Volodymyr Zelensky, izrazio je zabrinutost da Rusija koristi sporu isporuku zapadnog oružja kako bi pokrenula nove ofenzive, nakon što je SAD odobrila vojnu pomoć od 61 milijardi dolara. Pomoć, koja uključuje artiljerijske granate i sisteme protuzračne odbrane, ključna je za stabilizaciju fronta Ukrajine. Zelensky i šef NATO-a Jens Stoltenberg istaknuli su hitnu potrebu za oružjem jer je Ukrajina već mjesecima u podređenom položaju i primorana na racionalno korištenje streljiva.
Ruski napadi i situacija na fronti
Nedavni ruski napadi u Odesi rezultirali su smrću četiri osobe i ranjavanjem 32, uključujući žene, djecu i trudnu ženu. Ruska ofenziva na istoku Ukrajine dovela je do zauzimanja više sela, dok su ukrajinske snage povlačenjem izgubile položaje u regiji Donjeck. Situacija na fronti se pogoršala jer se ukrajinske snage suočavaju s višestrukim ruskim napadima. Odgodna isporuka vojne pomocća imala je ozbiljne posljedice na bojištu, ali se nada da će dolaskom oružja pomoći preokrenuti tijek konflikta.
Unatoč izazovima, postoji optimizam da će nove najave saveznika pružiti dodatnu podršku zadovoljavanju hitnih potreba Ukrajine. NATO je ponovno potvrdio svoju posvećenost Ukrajini, tvrdeći da će Ukrajina jednog dana postati članica, iako je zvanični poziv na nadolazećem sastanku u Washingtonu malo vjerojatan. SAD su nedavno odobrile milijarde dolara vojne pomocća Ukrajini nakon šestomjesečnog zastoja, dajući nadu da će se raspoložive zalihe ponovo napuniti kako bi se suprotstavile ruskoj invaziji.
Tekst ističe tešku situaciju u Ukrajini, s civilima koji pate od ruskih napada i ukrajinskim snagama koje se suočavaju s nedostatkom streljiva i sistema protuzračne odbrane. Sporom isporukom zapadnog oružja Rusija je mogla iskoristiti situaciju, povećavajući hitnost isporuke pomocća. Unatoč izazovima, postoji osjećaj odlučnosti da se suprotstavi ruskoj agresiji i podrži Ukrajinu u tekućem sukobu.
Za više informacija pročitajte na BBC