Mogućnost sankcija za izraelski bataljun Netzah Yehuda
Mogućnost da Sjedinjene Američke Države nametnu sankcije izraelskom bataljunu Netzah Yehuda zbog navodnih kršenja ljudskih prava na okupiranoj Zapadnoj obali izazvala je kontroverze. Dok je New York Times izvijestio da bi se sankcije mogle razmatrati, izraelski mediji sugerirali su da bi pritisak izraelskih lidera mogao spriječiti tu akciju. Situacija se intenzivirala nakon smrti palestinsko-američkog Omar Assada, što je dovelo do američkog traženja istrage, a što je rezultiralo time da je Izrael pristao platiti odštetu njegovoj obitelji. Premijer Benjamin Netanyahu i ministar rata Benny Gantz žestoko su se protivili mogućim sankcijama, tvrdeći da postavlja opasan presedan.
Povijest i situacija oko Netzah Yehuda
Netzah Yehuda, originalno Nahal Haredi, osnovan je 1999. godine kako bi ugostio ultra-ortodoksne Židove koji se pridržavaju stroge vjerske vjerovanja. Unatoč tome što je bio pod povećalom zbog prijašnjih zloupotreba, bataljun je nastavio s radom na Zapadnoj obali i nedavno u Gazzi. Leahy zakon, donesen 1997. godine, zahtijeva od SAD-a da prekinu pomoć vojnim jedinicama inozemstva koje su uključene u grubo kršenje ljudskih prava. Državni tajnik Antony Blinken je naznačio da su istrage u tijeku, s potencijalnim posljedicama za vojnu pomoć Izraelu ako se potvrde kršenja.
Iako bi Leahy zakon mogao imati utjecaj na neku vojnu pomoć Izraelu, ne bi utjecao na znatnu pomoć odobrenu od strane američkog Kongresa. Međutim, Blinken je bio kritiziran zbog ne djelovanja na preporuke za sankcioniranje izraelskih jedinica optuženih za kršenja ljudskih prava. Skupine za zagovaranje kao što je Democracy Now for the Arab World dostavile su dokaze Međunarodnom kaznenom sudu o zloupotrebama počinjenim od strane Netzah Yehuda. Ako SAD nastavi s sankcijama, to bi označilo značajno odstupanje u njihovom odnosu s izraelskom vojskom.
Slučaj Netzah Yehuda koji potencijalno izložen sankcijama nije jedinstven, jer su SAD koristile slične mjere s zemljama poput Azerbajdžana, Kirgistana i Meksika u prošlosti. Iako je Leahy zakon alat za provođenje sankcija, SAD također mogu zamrznuti transakcije koje uključuju subjekte koji financiraju vojne aktivnosti povezane s kršenjima ljudskih prava. Ured za kontrolu stranih imovinskih sredstava američkog Ministarstva financija već je sankcionirao osobe i tvrtke koje su pomagale vojne programe u zemljama poput Sjeverne Koreje i Mjanmara, ilustrirajući širu predanost odgovornosti za kršenja ljudskih prava širom svijeta.
Za više informacija pročitajte na aljazeera