Situacija s izraelskim bataljonom Netzah Yehuda
Mogućnost da Sjedinjene Američke Države nametnu sankcije izraelskom bataljonu Netzah Yehuda, muškoj ultraortodoksnj vojnoj jedinici optuženoj za kršenje ljudskih prava na okupiranoj Zapadnoj obali, bila je predmet rasprave. New York Times izvještava da bi jedan ili više izraelskih bataljona moglo biti suočeno s sankcijama, ali izraelski mediji sugeriraju da bi pritisak izraelskih lidera mogao spriječiti to da se dogodi. Američki Kongres nedavno je odobrio 26 milijardi dolara pomoći Izraelu, usred njegovog napada na Gazu i drugih kontroverzi. SAD su potaknule Izrael da istraži smrt palestinsko-američkog Omar Assada, koji je umro tijekom hapšenja od strane vojnika iz Netzah Yehuda u siječnju 2022. Iako je Izrael pristao nadoknaditi Assadovoj obitelji, nije bilo procesuiranja vojnika uključenih.
Protivljenje izraelskih lidera i povijest bataljuna Netzah Yehuda
Izraelski lideri, uključujući premijera Benjamina Netanyahua i ministra rata u kabinetu Bennyja Gantza, snažno su se protivili ideji sankcija, tvrdeći da postavlja opasan presedan i šalje pogrešnu poruku neprijateljima tijekom rata. Netzah Yehuda, ranije poznata kao Nahal Haredi, osnovana je 1999. za ortodoksne Židove koji izbjegavaju interakciju s ženskim vojnicima zbog vjerskih uvjerenja. Bataljun je prvotno imao 30 vojnika a sada ih broji preko 1000, uglavnom raspoređenih na Zapadnoj obali, ali nedavno poslanih i na sjever Gaze.
Potencijalne sankcije proizlaze iz Leahy zakona, koji zahtijeva od SAD-a da prekine pomoć vojnim jedinicama stranih zemalja optuženim za uvjerljiva kršenja ljudskih prava. Ako SAD odluče da su vojnici iz Netzah Yehuda počinili brutalna kršenja ljudskih prava, to bi moglo dovesti do blokiranja određene vojne pomoći, iako ne nužno cijelih 3,8 milijardi dolara godišnje pomoći poslane Izraelu. Tajnik države Antony Blinken sugerirao je da bi istraga uskoro mogla dati rezultate, što bi moglo utjecati na pomoć koja se daje spornom bataljunu.
Osim potencijalnih sankcija SAD-a, izvještaji organizacija poput Democracy Now for the Arab World istaknuli su zlostavljanja navodno počinjena od strane Netzah Yehuda, poput gađanja nenaoružanih civila, mučenja, napada i spolnog nasilja nad Palestinjcima. SAD je poduzeo slične mjere protiv drugih zemalja, zamrzavajući transakcije vezane uz entitete optužene za kršenja prava. Ako SAD nastavi sa sankcijama protiv Netzah Yehuda, to bi označilo prvi put da je Washington poduzeo takve mjere protiv izraelske vojske.
Za više informacija pročitajte na aljazeera