Slučaj pred Vrhovnim sudom Sjedinjenih Američkih Država
Slučaj pred Vrhovnim sudom Sjedinjenih Američkih Država koji uključuje bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i posebnog istražitelja Jacka Smitha ima monumentalne posljedice kako za Trumpovu pravnu i političku budućnost, tako i za opseg predsjedničkih ovlasti. Centralno pitanje je imaju li bivši predsjednici imunitet od kaznenog progona za postupke tijekom mandata. Trump je optužen za navodni pokušaj poništavanja rezultata izbora 2020., ali tvrdi imunitet prema američkom ustavu. Očekuje se da će odluka Vrhovnog suda, koja se očekuje u lipnju, imati dalekosežne posljedice.
Argumenti i posljedice odluke
Trumpova obrana temelji se na sudskoj odluci iz 1982. koja se odnosila na Richarda Nixona, koja je uspostavila imunitet od građanske odgovornosti za postupke poduzete u okviru službenih dužnosti. Trump tvrdi da bi ova načelo trebalo vrijediti i za kaznenu odgovornost. Međutim, Ustav navodi da moguće je kazneno gonjenje predsjednika koji su opozvani, postavljajući pitanja o obujmu imuniteta. Trumpovi odvjetnici tvrde da bi dopuštanje kaznenog progona bivših predsjednika poremetilo podjelu vlasti i samu predsjedničku funkciju.
S druge strane, ured posebnog istražitelja upozorava na opasne posljedice ako su predsjednici potpuno imuni od kaznenog progona tijekom mandata. Ističu da prema Trumpovim argumentima, predsjednik bi mogao izbjeći progon podnošenjem ostavke prije osude Senata. Ovaj slučaj postavlja temeljna pitanja o vladavini prava i odgovornosti onih na vlasti.
Odluka Vrhovnog suda mogla bi imati izravan utjecaj na Trumpove pravne bitke, potencijalno utječući na slučajeve povezane s miješanjem u izbore i klasificiranim dokumentima pronađenim u njegovom domu na Floridi. Ishod ovog slučaja se s velikom pažnjom iščekuje, jer bi mogao imati trajne posljedice za predsjednički imunitet i granice predsjedničkih ovlasti. Sucima predstoji ključna odluka koja bi mogla definirati odnos između zakona i najviše dužnosti u zemlji.
Za više informacija pročitajte na BBC