Internet prevare u kriptovalutama
Članci o poznatim osobama koji zarađuju novac od online investicijskih prilika u kriptovalutama zapravo su bili generirani umjetnom inteligencijom kako bi prevarili ljude da ulože u lažne sheme. Prevaranti su uspjeli postaviti ove lažne oglase na Facebook-ovim vijestima korištenjem plaćenih oglasa s jedinstvenim URL-ovima koji su prvotno vodili do bezazlenih stranica kako bi zaobišli sustave automatskog otkrivanja na Facebooku. Jednom odobreni, prevaranti bi preusmjerili korisnike na zlonamjerne stranice s ciljem prevare ljudi za njihov novac. Ova tehnika, poznata kao “clanokanje”, omogućuje prijevarama da sakriju svoje stvarne namjere i prođu recenzentske faze na društvenim medijima. Meta koristi ono što je naučila kako bi poboljšala svoje automatske sustave otkrivanja kako bi se borila protiv ovih prijevara.
Primjer prevare
Jedna žrtva, “Margaret”, prevarena je za 250 funti nakon što je nasjela na lažni oglas na Instagramu u kojem se predstavljao poznati voditelj raspravljajući o investicijskoj prilici. Margaret je dala osobne podatke i primila brojne telefonske pozive i e-poštu kojom ju se pritiskalo da uloži više novca. Unatoč povratu od banke, Margaret i dalje trpi maltretiranje od prijevaranata, što utječe na njezino mentalno zdravlje i izlaže je riziku od krađe identiteta i novca.
Reakcija potrošačkih udruga i regulatora
Potrošačke udruge poput Which? zabrinute su zbog prevalencije zlonamjernih oglašivača koji koriste lažne veze i predstavljaju se kao pouzdane marke kako bi prevarili potrošače. Pozivaju na strožu regulaciju i verifikacijske procese kako bi zaštitili potrošače od padanja žrtvama internetskih prijevara. Ofcom, britanski regulator, prioritetno se bavi suzbijanjem prijevara i provodit će novi Zakon o sigurnosti na internetu kako bi odgovorne online platforme prisilili da provjere legitimnost svojih oglašivača.
- Financijske istrage također su zabrinute zbog velike količine prijevara koje se događaju na društvenim mrežama poput Facebooka.
- Tvrdi se da bi online platforme trebale rigorozno provjeriti oglase i veze prije nego što ih dopuste da budu objavljeni kako bi zaštitile potrošače i spriječile financijske gubitke.
- Odgovornost leži na online platformama da osiguraju legitimnost sadržaja i zaštite korisnike od prijevara.
Za više informacija pročitajte na BBC