Mreže i klubovi za poslovno umrežavanje žena
Mreže i klubovi za poslovno umrežavanje namijenjeni isključivo ženama postaju sve popularniji u posljednjih nekoliko godina, posebno kao odgovor na pokret #MeToo. Dok neki smatraju ove klubove regresivnima, drugi ih vide kao način za izjednačavanje konkurencije u muškim dominiranim industrijama. Koncept prostora samo za žene sve više dobiva na značaju, nudeći zajednice i podršku za ženske poduzetnice i profesionalce.
Co-working prostori samo za žene
The Wing, poznati co-working prostor samo za žene osnovan u SAD-u, suočavao se s problemima tijekom pandemije zbog pobune zaposlenika, optužbi za zlostavljanje i pravnih izazova vezanih za politiku članstva. Unatoč zatvaranju The Wing-a, drugi co-working prostori samo za žene poput The Hearth u Londonu i dalje rade, nudeći sigurno i osnažujuće okruženje za žene za rad i umrežavanje. Žene koje su iskusile izazove u muškim industrijama smatraju ova mjesta osvježavajućima i podržavajućima.
Neki kritičari tvrde da su klubovi samo za žene kontraproduktivni, smatrajući da se pravi napredak postiže suradnjom s muškarcima kako bi se postiglo poštovanje i ravnopravnost u poslovnom svijetu. Postavljaju pitanje učinkovitosti segregacije žena na radnim mjestima. Drugi sugeriraju da prostori samo za žene pružaju privremeno utočište od spolnih predrasuda i izazova, ali je važno da žene razviju vještine za uspješno snalaženje u muškim okruženjima.
Dok co-working prostori samo za žene nastavljaju uspješno djelovati u Ujedinjenom Kraljevstvu i diljem svijeta, pravni stručnjaci tvrde da ovi prostori vjerojatno ne krše zakone protiv diskriminacije kada im je cilj podržati i olakšati ženama poslovno napredovanje. Rasprava o dugoročnom utjecaju klubova samo za žene i dalje je prisutna, dok neki zagovaraju inkluzivniji pristup, drugi vide vrijednost sigurnog i osnažujućeg okruženja koje ovi prostori pružaju za profesionalni razvoj žena.
Za više informacija pročitajte na BBC