Zakon o zabrani proizvoda proizvedenih korištenjem prisilnog rada
Zakonodavci Europske unije planiraju donijeti zakon koji će zabraniti proizvode proizvedene korištenjem prisilnog rada, s Kinezima kao glavnim metom. Iako zakon ne spominje izričito Kinu, široko se vjeruje da će se koristiti kako bi se spriječio uvoz iz Kine, posebno iz regije u kojoj živi ujgurska muslimanska manjina. Ako bude odobren, novi zakon će dati državama članicama EU ovlast da uklone proizvode proizvedene korištenjem prisilnog rada s njihovih tržišta. Europska komisija će imati moć istražiti lance opskrbe izvan EU-a ako postoje sumnje u prisilni rad. Ako se utvrde kršenja, proizvodi će biti zaplijenjeni na granicama i uklonjeni s tržišta. Uvoznici proizvoda smatranih rizičnima bit će obavezni pružiti detaljne informacije o proizvođačima.
Reakcija Europskog parlamenta i kritike
Europski parlament nadaju se da će zakon pomoći iskorijeniti prisilni rad s europskih tržišta i uskladiti se s vrijednostima Unije. Zakon također stvara bazu podataka za praćenje rizika od prisilnog rada na međunarodnoj razini, pomažući kako Komisiji tako i nacionalnim tijelima u otkrivanju kršenja. Međutim, neki kritičari tvrde da zakon ne doseže razinu američkog zakonodavstva, koje zabranjuje uvoz proizvoda iz Xinjianga osim ako tvrtke ne mogu dokazati da nisu proizvedeni korištenjem prisilnog rada.
Zakonodavka EU Maria Manuel Leitao Marques istaknula je važnost suradnje s partnerima poput Sjedinjenih Američkih Država kako bi se spriječilo da tvrtke blokirane s jednoga tržišta prodaju svoje proizvode proizvedene prisilnim radom na drugom mjestu. Sveukupno, novi zakon predstavlja značajan korak prema borbi protiv prisilnog rada u lancima opskrbe te promicanju etičkih trgovinskih praksi unutar Europske unije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera