Konzervativni zakon o slanju tražitelja azila u Ruandu
Konzervativni zakon britanske vlade o slanju tražitelja azila u Ruandu konačno je odobren od strane gornjeg doma parlamenta nakon što su bile zahtjevane brojne izmjene. Premijer Rishi Sunak cilja započeti letove za Kigali unutar nekoliko tjedana, nadajući se da će zakon poboljšati izborne izglede Konzervativne stranke na nadolazećim izborima. Gornji dom parlamenta je prvotno odbijao podržati podijeljeni plan, ali su nakon inzistiranja Sunaka popustili. Plan za Ruandu, kritiziran od strane UN-ovih stručnjaka za ljudska prava i skupina za zagovaranje, suočio se s pravnim izazovima, pri čemu je Vrhovni sud proglasio da je ilegalan zbog rizika koje predstavlja za tražitelje azila. Procjenjuje se da će trošak deportacije prvih 300 tražitelja azila iznositi 540 milijuna funti.
Kritike zakona
Kritičari tvrde da je deportiranje ljudi u Ruandu umjesto obrade zahtjeva za azil u Velikoj Britaniji nemoralno, s obzirom na zabrinutosti o ljudskim pravima u Ruandi. “Zakon o sigurnosti Ruande” isključuje određene britanske statute ljudskih prava i ograničava mogućnosti žalbe pojedinaca. Ostale europske zemlje razmatraju slične sporazume o obradi tražitelja azila u trećim zemljama. Plan bi se mogao suočiti s daljnjim pravnim izazovima, s obzirom na upozorenja UN-ovih stručnjaka o potencijalnim kršenjima zakona o ljudskim pravima od strane zrakoplovnih kompanija i regulatora koji olakšavaju deportacije.
Unatoč naporima vlade da kontrolira imigraciju, ankete sugeriraju da bi Konzervativna stranka mogla doživjeti izborni poraz od strane Laburističke stranke, koja obećava ukinuti plan ako preuzme vlast i pregovarati s EU-om za povratak tražitelja azila na kopno Europe. Kontroverzni zakon trebao bi postati zakon nakon što dobije kraljevski pristanak, ali njegova implementacija bi mogla naići na poteškoće i kritike zbog potencijalnog kršenja međunarodno zaštićenih ljudskih prava.
Za više informacija pročitajte na aljazeera