Referendum o sigurnosnim mjerama u Ekvadoru
Ekvadorci su preplavljeno podržali stroge nove sigurnosne mjere na nedavnom referendumu s ciljem suzbijanja kriminala povezanog s bandama. Predloženi referendum predsjednika Daniela Noboa dobio je snažnu podršku od 60 do 73 posto birača, što odražava opću zabrinutost zbog rastućeg nasilja u zemlji. Mjere uključuju proširena vojna i policijska ovlaštenja, strože propise o kontroliranju oružja, strože kazne za terorizam, lakšu izručenje kriminalaca i dulje zatvorske kazne za trgovce drogom.
Sigurnosna situacija u Ekvadoru
Sigurnosna situacija u Ekvadoru postala je ozbiljna, s rastućim nasiljem pripisanim bandama povezanim s transnacionalnim kartelima koji koriste zemlju kao čvorište za isporuke droge. Vlada je bila pod pritiskom da se pozabavi situacijom, posebno nakon ubojstva dva gradonačelnika u tjedan dana i brojnih drugih nasilnih incidenata, uključujući atentat na predsjedničkog kandidata. Unatoč tim naporima, nasilje je i dalje prisutno, s nastavkom banditizma, otmicama i prijetnjama nasumičnim egzekucijama. Predsjednik Noboa proglasio je stanje “unutarnjeg oružanog sukoba” kako bi se borio protiv nasilja povezanog s drogom te je mobilizirao vojne snage kako bi obnovio red u žarištima banditizma u zemljičkim zatvorima.
Rezultati referenduma i budući pristup
Rezultat referenduma oblikovat će pristup Ekvadora rješavanju kriminala i organiziranog kriminala u nadolazećim godinama. Vlada sada ima više alata za borbu protiv kriminala i povratak miru obiteljima Ekvadora, kako je izjavio predsjednik Noboa nakon objave rezultata referenduma. Odbijeni prijedlozi vezani uz radne propise, poput satnih ugovora i međunarodnog arbitražnog postupka, pokazuju miješane osjećaje među biračima o predloženim promjenama vlade.
Značajna izlaznost birača ukazuje na hitnost sigurnosne situacije u Ekvadoru, s gotovo 13,6 milijuna od 17,7 milijuna birača koji su sudjelovali u referendumu. Većina pitanja referenduma fokusirala se na prevenciju kriminala, odražavajući borbu zemlje ne samo s nasiljem već i s korupcijom, energetskim nestašicama i diplomatskim napetostima. Oštar porast stope ubojstava sa šest na 100.000 stanovnika u 2018. na rekordnih 43 u 2021. godini ističe hitnu potrebu za učinkovitim sigurnosnim mjerama u Ekvadoru.
Za više informacija pročitajte na aljazeera