Usvojen zakonski paket od 95 milijardi dolara
Zastupnički dom američkog Kongresa usvojio je zakonski paket od 95 milijardi dolara koji pruža sigurnosnu pomoć Ukrajini, Izraelu i Tajvanu uz bipartisanu podršku, unatoč protivljenju republikanskih tvrdolinijaša. Zakon, koji sada ide u Senat, uključuje 61 milijardu dolara za Ukrajinu, 26 milijardi dolara za Izrael i 8 milijardi dolara za Azio-pacifičku regiju, uključujući Tajvan. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy izrazio je zahvalnost za pomoć, dok je glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova kritizirala zakonodavstvo nazvavši ga sponzorstvom terorističkih aktivnosti. Predsjednik Joe Biden istaknuo je hitnost pomoći, s obzirom na napade Irana na Izrael i bombardiranje Ukrajine od strane Rusije.
Podjele i implikacije zakonskog paketa
Zakon je prošao u Zastupničkom domu sa glasovima 311-112, pri čemu je samo 101 republikanac podržao zakon. Ovo ne samo što je istaknulo podjele unutar Republikanske stranke već je također postavilo pitanja o budućem financiranju Ukrajine. Zakon također otkriva neke pukotine u generalnoj podršci Izraelu unutar Kongresa, budući da su 37 demokrata i 21 republikanac glasali protiv pomoći Izraelu. Ovaj pomak u stavu Demokratske stranke prema Izraelu smatran je značajnim od strane promatrača.
Usvajanje zakonodavstva pažljivo su pratili američki obrambeni izvoznici, koji bi mogli imati koristi od ugovora o opskrbi opreme Ukrajini i drugim partnerima. Odluka predsjedavajućeg Zastupničkog doma Mike Johnson-a da nastavi s zakonom, unatoč prijetnjama od strane tvrdolinijaških članova svoje stranke, pokazala je njegovu posvećenost pružanju pomoći Ukrajini usred ruske invazije. Zakon također uključuje mjere vezane uz zabranu TikTok-a i potencijalno prebacivanje oduzetih ruskih sredstava Ukrajini.
Sveukupno, usvajanje paketa pomoći za Ukrajinu, Izrael i Tajvan signalizira značajan bipartisan napor u pružanju podrške ključnim saveznicima i rješavanju globalnih sigurnosnih izazova. Rasprava i glasovi o zakonu bacaju svjetlo na podjele unutar političkih stranaka, promjenjive dinamike u američkoj vanjskoj politici i kontinuirani utjecaj geopolitičkih sukoba na donošenje zakonskih odluka.
Za više informacija pročitajte na aljazeera