Linda Thomas-Greenfield poziva na nuklearno razoružanje
Linda Thomas-Greenfield, američka predstavnica u Ujedinjenim narodima, pozvala je zemlje koje posjeduju nuklearno oružje da teže nuklearnom razoružanju tijekom posjeta muzeju atomske bombe u Nagasakiju, Japan. Istaknula je važnost dijaloga i diplomacije u suočavanju s rastućom nuklearnom prijetnjom u regiji. Thomas-Greenfield naglasila je potrebu za kontrolom naoružanja i sprječavanjem širenja nuklearnog oružja diljem svijeta. Istaknula je važnost suradnje u stvaranju okruženja za nuklearno razoružanje i osiguravanje da Nagasaki ostane posljednje mjesto koje će ikada iskusiti horor nuklearnog oružja.
Značaj posjeta Nagasakiju
Posjet Nagasakiju od strane Thomas-Greenfield, prve američke članice vlade koja je to učinila, smatran je značajnom gestom za promicanje zamaha za nuklearnim razoružanjem na međunarodnoj razini. Guverner Nagasakija Kengo Oishi izrazio je vjerovanje da će njen posjet i osobno iskustvo u muzeju poslati snažnu poruku u tom smislu. Posjet Thomas-Greenfield dio je širih napora za jačanje trilateralnih veza Washingtona s Tokijem i Seulom, nakon nedavnog posjeta premijera Fumio Kishide Sjedinjenim Američkim Državama.
Napetosti u regiji zbog Sjeverne Koreje
Tijekom posjeta Južnoj Koreji, Thomas-Greenfield je raspravljala o sigurnosnim pitanjima s južnokorejskim dužnosnicima, sastala se s defektorima iz Sjeverne Koreje i posjetila demilitariziranu zonu. Spomenula je namjeru Sjedinjenih Američkih Država da uspostavi novi mehanizam za praćenje programa nuklearnog oružja Sjeverne Koreje, iako je rok za njegovu implementaciju još uvijek neizvjestan. Rusija i Kina su ometale napore Ujedinjenih naroda za povećanje sankcija protiv Sjeverne Koreje zbog njenih testiranja balističkih projektila, ističući raskol između stalnih članica Vijeća sigurnosti usred sukoba Rusije s Ukrajinom.
- Vijeće sigurnosti UN-a osnovalo je odbor za praćenje sankcija, ali je rusko veto prošlog mjeseca spriječio obnovu njegovog mandata.
- Panel eksperata koji istražuje povrede izvijestio je o 58 sumnjivih kibernetičkih napada Sjeverne Koreje između 2017. i 2023. godine, ukupno oko 3 milijarde dolara, koji su navodno korišteni za financiranje razvoja oružja.
U kontekstu rastuće napetosti u regiji zbog Sjeverne Koreje i Kine, Sjedinjene Američke Države, Japan i Južna Koreja jačaju sigurnosne veze kako bi se suočili s tim izazovima.
Za više informacija pročitajte na FOX News