Povijesni događaji
Dana 1. rujna 1939. njemačka invazija na Poljsku potaknula je izbijanje Drugog svjetskog rata, što je dovelo do proglašenja rata Njemačkoj od strane Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva prema njihovom obrambenom paktu s Poljskom.
Kasnija podjela i aneksija Poljske od strane Njemačke i Sovjetskog Saveza rezultirala je tragičnom progonom židovskog stanovništva Poljske, pri čemu je stotine tisuća poslano u logore smrti poput Treblinke.
Varšavski ustanak u getu
Usred ove brutalnosti, židovski stanovnici Varšavskog geta organizirali su hrabar otpor, kulminirajući u Varšavskom ustanku u getu 1943. Iako su se prvotno kolebali oko uzimanja oružja, židovski otpor naposljetku je odlučio uzvratiti s obzirom na širenje vijesti o nacističkom planu istrebljenja. Unatoč tome što su bili nadmašeni u broju i naoružanju, židovski borci su pokazali ogromnu hrabrost i odlučnost tijekom mjesečnih ratnih sukoba, nanoseći teške gubitke njemačkim snagama.
Nakon intenzivnih urbanih sukoba i masovnih razaranja, židovski borci naposljetku su morali povući s terena, pri čemu je mnogo njih ubijeno ili deportirano u koncentracijske logore. Unatoč konačnom porazu, židovski otpor u Varšavskom ustanku u getu simbolizirao je duh otpora u lice velikih poteškoća, inspirirajući druge pokrete otpora tijekom i nakon rata.
Naslijeđe Varšavskog ustanka u getu živo je, pri čemu se ključne osobe poput Simche Rotema, koji je nedavno preminuo, pamte po svojem herojstvu i žrtvi. Počinitelji zločina, uključujući SS Brigadefuhrera Jürgena Stroopa, na kraju su odgovarali za svoje zločine, služeći kao podsjetnik o važnosti držanja pojedinaca odgovornima za njihova djela tijekom ratnih vremena i genocida.
Za više informacija pročitajte na FOX News