Raphael Bostic o inflaciji i kamatnim stopama
Raphael Bostic, predsjednik Atlantskog federalnog rezervata, naglašava da se inflacija u SAD-u smanjuje polako i savjetuje da se ne žuri s rezanjem kamatnih stopa. Očekuje da će kamatne stope u SAD-u ostati visoke, možda će se tek krajem 2024. godine olakšati. Ova stajališta su uzburkala globalna tržišta, utječući na troškove zaduživanja vlada diljem svijeta, uključujući i u Velikoj Britaniji. Kancelar Jeremy Hunt priznaje povezanost američkog i britanskog gospodarstva, napominjući da su razine inflacije u SAD-u utjecale na prinose na tržištu u Velikoj Britaniji. Promjene na tržištima državnog duga mogu rezultirati većim troškovima zaduživanja za hipoteke i poslovanje.
Iako se američko gospodarstvo dobro snalazi i stvara poslove, Bostic je iznenađen njenom snagom i otpornošću, što dovodi do veće inflacije nego što se očekivalo. On poziva na strpljenje prilikom razmatranja rezanja kamatnih stopa, posebno s obzirom na pozitivne trendove zapošljavanja. Također, Bostic izražava zabrinutost zbog rastućeg američkog državnog duga, s oba predsjednička kandidata koji ne uspijevaju adresirati ovaj problem. Upozorava da se ne bi smjelo podrivati povjerenje u kreditnu sposobnost vlade SAD-a.
Unatoč tome što je status američkog dolara kao najvažnije rezervne valute trenutno siguran, Bostic smatra da su proaktivne mjere nužne za održavanje ove pozicije. Uspoređuje situaciju s nošenjem sigurnosnog pojasa, što implicira potrebu za preventivnim mjerama kako bi se osigurala stabilnost. Konačno, Bosticovi komentari ističu kompleksnu igru ekonomskih čimbenika, nužnost opreza u monetarnim politikama i važnost rješavanja rastućeg državnog duga kako bi se osigurala financijska stabilnost.
Za više informacija pročitajte na BBC