EU-UK Pregovori o Pravima Mladih
EU pokušava pregovarati s UK-om o ponovnom uvođenju nekih prava prije Brexita, posebno se fokusirajući na omogućavanje mladima da žive i rade u zemljama jedni drugih. Europska komisija želi uspostaviti program koji bi suštinski ponovno omogućio slobodno kretanje pojedinaca između 18 i 30 godina. UK već ima sporazume s ne-EU zemljama koji ljudima omogućuju dolazak u UK do dvije godine, otvoren je za proširenje takvih aranžmana na pojedine članice EU umjesto cjelokupnog sporazuma s 27 zemalja. Predloženi EU program bi nametao vremenska ograničenja i ograničavao sudionike iz UK-a na određenu zemlju članicu EU, ali bi značajno olakšao imigracijske kontrole za mlade koji prelaze između UK-a i EU.
Sporazum o Mobilnosti i Trgovinskom Sporazumu nakon Brexita
Europska komisija planira spriječiti različite tretmane građana EU zagovarajući blokovni sporazum umjesto pojedinačnih dogovora između UK-a i pojedinih država članica. Taj sporazum o mobilnosti bio bi uključen u post-Brexit trgovinski sporazum s UK-om, postajući prvi takav dogovor koji je EU napravila s državom izvan Europskog ekonomskog prostora (EEZ) osim Švicarske. Potvrda pregovora s UK-om konačno bi odlučila vladama EU-a, koje bi također trebale složiti se s uvjetima sporazuma.
Trenutni viza program za mobilnost mladih UK-a, dostupan pojedincima iz odabranih ne-EU zemalja, omogućuje im studiranje ili rad u UK-u do dvije godine, ali nije dostupan EU aplikantima. Prijedlog Europske komisije ima za cilj proširenje tih mogućnosti, omogućavajući sudionicima da ostanu do četiri godine bez ograničenja na posao, obrazovanje, obuku ili volontiranje. Dodatno, aplikanti EU-a ne bi bili obavezni platiti NHS pristojbu UK-a i bili bi podvrgnuti istim školarinama kao i studenti iz UK-a umjesto višim post-Brexit cijenama. Prijedlog također uključuje odredbe o pravima na reunifikaciju obitelji za sudionike EU-a.
I Ured za unutarnje poslove i Downing Street br. 10 izrazili su otvorenost za pregovore i suradnju s međunarodnim partnerima, uključujući države članice EU-a, o sporazumima o mobilnosti mladih. Dok su se razine imigracije iz EU-a u UK smanjile od kraja pravila slobodnog kretanja 2021., predloženi EU-UK sporazum mogao bi imati posljedice za službene statističke podatke o imigraciji jer bi osobe koje borave u UK-u duže od godine dana trebale biti evidentirane. Odbijanje UK-a da nastavi sudjelovanje u EU-ovom programu razmjene studenata Erasmus nakon Brexita dovelo je do provedbe Turing programa kao zamjene.
Za više informacija pročitajte na BBC