Predložene ustavne promjene u Togou
Predložene ustavne promjene u Togou, koje bi prešle s predsjedničkog na parlamentarni sustav, oštro su kritizirane od oporbe kao taktika za produljenje vladavine predsjednika Faurea Gnassingbéa, koji je na vlasti od 2005. godine. Oporba tvrdi da bi ove reforme omogućile Gnassingbéu da ostane na vlasti do 2031. godine i nastavi 57-godišnju vladavinu svoje obitelji imenovanjem za “predsjednika vijeća ministara”. Međutim, pristaše predsjednika tvrde da bi promjene zapravo smanjile ovlasti šefa države i poboljšale demokraciju u zemlji.
Ustavne promjene su odobrene od strane zakonodavaca, ali su se suočile s javnim bijesom i prosvjedima koji su konačno doveli do toga da je Gnassingbé zaustavio reforme radi daljnje konzultacije. Zakonodavci kojima su naklonjene vlasti obavljali su posjete radi rasprave o reformama s različitim skupinama, ali promjene nisu provedene kao rezultat toga. Postoji opća bojazan među javnosti zbog izražavanja nesuglasnih stavova u javnosti zbog vlasti koje su ugušile prosvjede i aktivnosti oporbe.
Lideri oporbe i aktivisti pozvali su na prosvjede protiv ustavnih promjena, koje su vlada zabranila. Gnassingbé je također odgodio parlamentarne izbore usred nemira, samo da bi ih kasnije ponovno rasporedio za 29. travnja. Oporba tvrdi da će nastaviti borbu protiv promjena dok se ne povuku. Tekst ističe duboki jaz između onih koji podržavaju ustavne reforme kao način jačanja demokracije i onih koji im se suprotstavljaju kao grabljenje moći radi daljnjeg učvršćivanja kontrole vladajuće obitelji nad Togom.
Za više informacija pročitajte na BBC