Teheran ostaje napet nakon izravnog napada Irana na Izrael
S mnogim Iranicima koji iskazuju protivljenje onome što smatraju neodgovornim djelovanjem Islamske revolucionarne garde. Iranski aktivisti kritiziraju ratobornost vlade i percipiraju sukob s Izraelom kao orkestriran od strane vlasti umjesto da odražava volju iranskog naroda. Teška policijska prisutnost u Teheranu uočena je kao mjera za gušenje potencijalnih prosvjeda i održavanje kontrole.
Zabrinutosti i protesti
Postoje zabrinutosti da bi rat s Izraelom i SAD-om mogao ponovno razbuktati masovne prosvjede, posebno nakon smrti mlade žene u policijskom pritvoru 2022. Grafiti izražavanja neprijateljskih stavova prema vladi pojavili su se u iranskim gradovima, što ukazuje na rastuće nezadovoljstvo među populacijom. Ekonomski utjecaj vojnih sukoba također je značajna briga, budući da je inflacija već visoka, a vrijednost iranskog riala pala je u odnosu na američki dolar.
Reakcija vlade i medija
Iranska vlada pokušala je umanjiti ekonomske brige i usredotočiti se na međunarodni pritisak na Izrael da pokaže suzdržanost. Iranski tisak uglavnom je podržao akcije IRGC-a, prikazujući napad kao pokazivanje iranske moći i prikazujući Izrael kao izoliranog na međunarodnoj pozornici. Na mreži, pobornici Islamske Republike koristili su hashtagove za hvaljenje iranskog odgovora na agresiju, dok su drugi pozivali na označavanje IRGC-a kao terorističke organizacije.
Stavovi javnih osoba
Bivši nogometaš Ali Karimi istaknuo je razliku između Irana i trenutne vlade, naglašavajući osjećaj nacionalnog identiteta odvojen od Islamske Republike. Situacija u Iranu ostaje složena, s napetostima između vlade, IRGC-a i iranskog naroda, kao i zabrinutostima zbog ekonomskog utjecaja vojnih eskalacija.
Za više informacija pročitajte na BBC