Političke podjele u Gruziji
Zakonodavci u Gruziji uključili su se u fizičke sukobe u parlamentu oko kontroverznog zakona o “stranim agentima” koji je izazvao prosvjede i kritike iz zapadnih zemalja. Zakon, potaknut strankom Georgian Dream koja se nalazi na vlasti, traži od organizacija koje primaju strana sredstva da se registriraju kao strani agenti. Ovaj potez je narušio odnose s EU i SAD-om, koji to vide kao nespojivo s njihovim vrijednostima i prijetnju civilnom društvu i neovisnim medijima. Zakon također pojačava napetosti između onih u Gruziji koji zagovaraju bliže veze s Zapadom i onih koji teže ponovnom povezivanju s Rusijom.
Incident u parlamentu, gdje je član vladajuće stranke udaren od strane oporbene zastupnice, naglašava duboke podjele u gruzijskom društvu. Zagovornici zakona tvrde da je potreban kako bi se suzbila vanjska utjecaja i promovirala transparentnost, dok kritičari vide to kao korak prema autoritarizmu i gušenju neslaganja. Zakon je nazvan “ruskim zakonom” od strane svojih protivnika, povlačeći paralele s sličnom zakonodavstvom u Rusiji koje se koristi kako bi se ugušila opozicija.
Implikacije usvajanja zakona
Usvajanje ovog zakona vjerojatno će produbiti političke podjele u Gruziji, kako se zemlja približava izborima kasnije ove godine. Unatoč tome što je najpopularnija stranka prema anketama javnog mnijenja, Georgian Dream se suočava s otporom i optužbama za autoritarizam. Predsjednica Salome Zurabishvili, koja je prozapadna, osudila je zakon kao štetan za demokraciju. Ishod zakona i njegove implikacije za budući smjer Gruzije ostaju nesigurni, dok se zemlja bori s natjecanjem vizija njezine geopolitičke orijentacije i demokratskih vrijednosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera